Pomajbík: Jen v Praze stávkovalo přes 11 tisíc lidí

Praha – Jen v Praze se do včerejší stávky proti vládním reformám zapojilo více než 11 tisíc lidí. Desetitisíce dalších lidí pak stávkovaly po celé České republice v železniční dopravě. Ve Studiu 6 České televize to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Komplexně zhodnotit by ještě dnes měli stávku, která na celý den zastavila vlaky i pražské metro, předáci Českomoravské konfederace odborových svazů. Radit se budou také o tom, s čím v pondělí půjdou na jednání tripartity.

Podle Pomajbíka stávkovalo na 11 tisíc Pražanů na svých pracovištích. „Stávka spočívá v tom, že přijdu do práce, zahájím směnu, oznámím stávku a zůstávám na pracovišti bez náhrady mzdy,“ vysvětlil odborář. Protestní pochod, který prošel Prahou, měl podle něj stávkující pouze podpořit.

Včerejší stávka zřejmě nebyla poslední

„Já si myslím, že stávka hnula jak s vládou, tak s veřejností a s míněním veřejnosti, protože se ukázalo, že je třeba říkat své názory nahlas,“ zdůraznil Pomajbík s tím, že pokud vláda navrhované reformy nestáhne, mohly by se protestní akce stupňovat. „Můj názor je, že bychom neměli čekat na to, až budou reformy, jak jsou předkládány, schváleny,“ dodal.

Petr Zahradník, ekonom

„Já si myslím, že včerejšek byl atypickým dnem, že prostoru pro racionální úvahy nebylo a že to bylo spíše o emocích.“

Odbory hovoří o tom, že pokud se s vládou příští týden nedohodnou, mohla by hrozit i generální stávka. K celorepublikovému protestu by se pak přidaly i odbory, které se do včerejší stávky zapojily jen symbolicky. Jednalo by se například o pracovníky ve školství. Podle odborových centrál by se stávkovat mohlo na podzim, Pomajbík nevyloučil ani dřívější termín.

Přinesla stávka do sociálního dialogu vůbec něco?

O daňové reformě a části reformy zdravotnické by kabinet s odbory a zaměstnavateli měl jednat v pondělí odpoledne na tripartitě. Odbory se obávají, že reformy tíživě dolehnou na všechny občany a požadují jejich stažení. Podle řady ekonomů ale jdou reformy správným směrem, chybu vidí spíše v tom, jakým způsobem vláda sděluje reformy veřejnosti. „Jestli nějaké poučení ze stávky vládě plyne, tak být čitelný, transparentní, koneckonců jednoduchý,“ zdůraznil ekonom České spořitelny Petr Zahradník.

Odbory považují stávku v dopravě za své vítězství. Premiér Petr Nečas (ODS) je nicméně přesvědčený o tom, že protest nesplnil očekávání odborových předáků, nic pozitivního nepřinesl a způsobil milionové škody. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zase v rozhovoru pro Českou televizi zdůraznil, že vláda se může s odbory bavit o změnách parametrů, systémové reformy jsou ale potřeba. V tom kabinet podle něj ustoupit nemůže.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...