EU chce v roce 2012 utrácet více

Brusel - Evropská komise dnes navrhla pro příští rok zvýšení výdajů v rozpočtu EU o 4,9 procenta. Návrh nejspíš nepotěší členské státy, které naopak chtějí nižší výdaje, protože samy musí výrazně šetřit. Diplomaté pod slibem zachování anonymity návrh komise označují za vtip. Výhrady k rozpočtu by mohl mít také Evropský parlament.

Komise tvrdí, že růst výdajů plně odpovídá závazkům, které si unie v minulosti vytyčila. Patří mezi ně především větší podpora vědy a výzkumu. Na druhou stranu ale drtivou většinu výdajů z celkových 132,7 miliardy eur (téměř 3,2 bilionu korun) má i v příštím roce tvořit podpora zemědělců. Ta dosahuje pravidelně kolem 40 procent unijních výdajů, v minulosti to ovšem byla více než polovina.

Citelný nárůst výdajů Brusel žádal již v návrhu rozpočtu pro letošní rok, jehož projednávání se nakonec změnilo v diplomatickou bitvu mezi státy EU a Evropským parlamentem. Evropské sedmadvacítce dokonce hrozilo, že poprvé od roku 1988 skončí v rozpočtovém provizoriu. Experti přitom očekávají, že jednání budou tentokrát ještě vyhrocenější.

Janusz Lewandowski, eurokomisař pro rozpočet

„Někteří se ptají, proč zrovna my chceme zvyšovat výdaje, zatímco doma se členské státy potýkají s prosazením tvrdých úsporných opatření. To je naprosto legitimní otázka. Hlavním důvodem tohoto zvýšení je povinnost zaplatit účty za projekty probíhajících po celé Evropě.“

„Pozorovat, jak komise navrhuje takřka pětiprocentní výdajový skok, je zhruba stejné jako sledovat kultovní film Brewsterovy miliony, akorát, že tentokrát to není vůbec vtipné,“ citovala agentura Reuters nejmenovaný diplomatický zdroj. Diskuse nad rozpočtem se dá očekávat také ze strany Evropského parlamentu. Ten obvykle navrhuje zvýšení rozpočtu.

Eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski je nicméně přesvědčený o tom, že letošní jednání by mohla být jednodušší než ta loňská. Koncem loňského roku se podle něj příliš politizovalo, letos by se mohlo víc mluvit o konkrétních číslech. Pro letošní rok Evropské unii dokonce hrozilo rozpočtové provizorium.

Podle odborníků i podle Lewandowkého by bylo zmražení výdajů evropského rozpočtu složité a mohlo by být dokonce likvidační pro mnoho obcí. Evropský rozpočet se totiž sestavuje odlišně než národní rozpočty. Řídí se sedmiletým rámcem. Rok 2012 je šestým rokem současného finančního rámce - všechny dlouhodobé projekty jsou tak již rozjety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 5 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
před 15 hhodinami

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
před 15 hhodinami

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
před 15 hhodinami

Muskova síť X obvinila Francii z politicky motivovaného vyšetřování

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska tvrdí, že se ve Francii stala terčem politicky motivovaného vyšetřování, které ohrožuje svobodu projevu uživatelů. Odmítla veškerá vznesená obvinění a uvedla, že při vyšetřování nebude spolupracovat. Francouzská prokuratura se letos začala sítí X zabývat kvůli podezřením na ovlivňování algoritmu platformy za účelem zahraničního vměšování a na podvodné shromažďování údajů o uživatelích.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Vláda USA přezkoumá rekonstrukci sídla Fedu. Může být důvodem pro odvolání Powella

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa plánuje tento týden navštívit washingtonské sídlo Federálního rezervního systému (Fedu) kvůli projednání jeho rekonstrukce v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Ta je vyšší, než se původně plánovalo. Informoval o tom server Semafor s odvoláním na zástupce šéfa kanceláře Bílého domu Jamese Blaira.
před 22 hhodinami

Chceme s Japonskem prohloubit spolupráci v technologiích a bezpečnosti, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel před odletem představil program své oficiální návštěvy Japonska. Setká se s japonským císařem Naruhitem i premiérem Šigeruem Išibou a zúčastní se Českého národního dne na světové výstavě Expo 2025. Ekonomické vztahy Česka a Japonska mají velký potenciál rozvoje v ekonomické oblasti, řekl před zahájením cesty prezident. Proto ho doprovází podnikatelská delegace, soustředit se má zejména na obranu, technologie, kybernetický prostor a vesmír.
včeraAktualizovánovčera v 09:42

Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin, jejich cena roste

Britské brambory, kalifornská zelenina, jihoafrická kukuřice nebo indická cibule jsou jedny z potravin, jež byly podle studie mezinárodního vědeckého týmu zasaženy nedávnými cenovými šoky, které způsobily extrémní povětrnostní podmínky. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla také loňská tuzemská úroda většiny hlavních plodin slabší. V roce 2024 se sklidilo meziročně méně obilovin, olejnin, luskovin na zrno, chmele, vinných hroznů, ovoce i zeleniny.
včera v 09:24
Načítání...