RWE Transgas doplatil na dlouhodobé kontrakty

Praha - Tuzemský prodejce plynu RWE Transgas prodělal v průběhu loňského roku 4,86 miliardy korun. Doplatil na nevýhodné dlouhodobé kontrakty. Právě proto loni vyvolal jednání s Gazpromem o změně kupní ceny plynu tak, aby odrážela podmínky na trhu. Navíc jen v Česku společnost RWE loni investovala přes čtyři miliardy korun. Rozšiřuje například podzemní zásobníky Třanovice a Tvrdonice a v příštích letech plánuje budovat další skladovací kapacity.

RWE v minulosti zvažovala, zda se přikloní k dlouhodobým kontraktům, nebo nakoupí plyn na spotových trzích. Nakonec společnost zvolila první možnost a kvůli drahé ropě teď platí za plyn dvakrát víc než ostatní. Také z toho důvodu RWE v Česku od června zdraží plyn, konkrétně téměř o deset procent.

Milan Kajtman, odborník na plyn

„Nastala situace, že paradoxně ten, kdo měl zajištěné dlouhodobé dodávky zemního plynu, až do roku 2035, což je případ RWE, tak na to holt doplácí. Ale může nastat situace, kdy bude zase výhodou dlouhodobý kontrakt mít.“

2 minuty
RWE Transgas vs. Gazprom
Zdroj: ČT24

Plynaři jsou nyní v situaci, kdy surovinu draze kupují a levně prodávají. Proto přicházejí o miliardy. „My jsme se s tou situací nějakým způsobem vyrovnávali, nicméně znamenalo to, že hospodářský výsledek ovlivněný zejména tedy tvorbou rezerv, na tento rozdíl i do dalších let, znamenal výrazné snížení hospodářského výsledku,“ vysvětlil člen představenstva pro národní obchod RWE Transgas Tomáš Varcop.

RWE vyjednává s Gazpromem o změně kupní ceny plynu

Kvůli nevýhodným dlouhodobým kontraktům požaduje RWE po ruském Gazpromu změnu nákupní ceny plynu tak, aby odrážela podmínky na trhu. Řešení je ale zatím v nedohlednu. „Na jednu stranu jednáme, na druhé straně běží arbitráž, která je ale velmi formální. Problémy, které máme my, nejsou problém jenom pro nás. Každý odběratel, který koupí ruský plyn v téhle době, má stejné problémy. Takže všichni jednáme,“ říká předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

Postavení RWE v tuzemsku navíc postupně slábne. Letos by podíl společnosti na trhu mohl klesnout až na zhruba 50 procent. Firma se proto snaží uspět v zahraničí, což se jí daří zejména u našich východních sousedů.

Ruský státní monopol Gazprom
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 16 hhodinami

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters. Evropské akcie skončily ve středu se ztrátami.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...