Španělé dál protestují navzdory vládnímu zákazu

Madrid - Demonstrace proti nezaměstnanosti a úsporným opatřením pokračovaly ve Španělsku i v noci na dnešek. Do ulic Madridu a dalších měst po celé zemi vyrazily tisíce lidí i přes zákaz, který vstoupil v platnost s ohledem na nedělní regionální a místní volby. Španělé demonstrují proti dopadům krize na prosté občany, proti nezaměstnanosti i proti korupci politiků. Protestní hnutí se projevuje především konáním protestních táborů na centrálních náměstích španělských měst.

V centru Madridu se dnes ráno podle svědků demonstrací zúčastnilo nejméně 20 tisíc lidí. O půlnoci přitom začal platit zákonem stanovený zákaz pořádání podobných akcí těsně před volbami. Organizátoři se v pátek nechali slyšet, že s protesty nepřestanou. Někteří však vyjadřovali obavy z možného policejního zásahu.

Vládnoucí socialisté, kterým v nedělních volbách hrozí těžká porážka, ale naznačili, že policie nebude dodržování zákazu vymáhat. „Abychom vyřešili jeden problém, policie by neměla vytvářet další,“ nechal se slyšet španělský ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba.

Video Španělské protesty pokračují
video

Španělské protesty pokračují

Nezaměstnanost stoupá nad 20 procent

Mladí lidé, nezaměstnaní i úředníci se v centru Madridu u Puerta del Sol scházejí na večer od začátku týdne. Další stovky se shromáždily v jiných velkých městech, jako Barcelona, Valencie, Zaragoza, Bilbao, Sevilla nebo Granada. V pátek skupina Španělů demonstrovala také v centru Prahy. V prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhla ve Španělsku míra nezaměstanosti 21,19 procenta. Mezi mladými lidmi do 25 let tento podíl v únoru činil 44,6 procenta.

Masová protestní hnutí jsou ve Španělsku vzácná. Naposledy loni v říjnu uspořádaly odbory den manifestací proti úsporné politice, o níž rozhodla socialistická vláda. Podle průzkumů tak v nedělních regionálních a místních volbách zvítězí konzervativní pravicová Lidová strana.

Španělští demonstranti nocují na ulicích
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Emilio Morenatti