PPF a KKCG poslaly Sazce poslední nabídku, hrozí konkurzem

Praha - Podnikatelé Petr Kellner a Karel Komárek dnes jménem svých skupin PPF a KKCG zaslali akcionářům a členům představenstva loterijní společnosti Sazka dopis, v němž naposledy konkretizovali svoji společnou nabídku na záchranu firmy. Pokud akcionáři Sazky nepřijmou navržený postup, PPF a KKCG budou na čtvrteční schůzi věřitelů prosazovat způsob řešení úpadku společnosti konkurzem. To by de facto znamenalo konec přední české loterijní společnosti.

Základem nabídky je možnost ponechat akcionářům, tedy sportovním organizacím, dvacetiprocentní majetkový podíl v Sazce za předpokladu, že bude proveden restrukturalizační plán, jak jej navrhují PPF a KKCG.

Nabídka se váže na splnění pěti konkrétních podmínek, mezi nimiž je požadavek, aby současný generální ředitel Sazky Aleš Hušák sám odstoupil z funkce předsedy představenstva a ředitele Sazky. Obě skupiny také chtějí, aby v představenstvu zasedli tři zástupci skupin PPF a KKCG, aby nový generální ředitel byl nominován PPF a KKCG, akcionáři Sazky podpořili reorganizační plán skupin PPF a KKCG a zavázali se nevykonávat do dokončení reorganizačního plánu svá akcionářská práva a své akcie uložili do úschovy u vybraného notáře či advokáta.

PPF a KKCG slibují peníze pro sport

„Věříme, že hlavním zájmem Vás, akcionářů a členů představenstva Sazky, je přežití a další fungování této společnosti, a to také zejména z hlediska financování českého sportu,“ napsaly v dopise PPF a KKCG. Obě skupiny dále opakovaně deklarovaly zajištění financování českého sportu v částce minimálně 200 milionů korun ročně. „Je tak garantováno, že kontinuita financování českého sportu ze strany Sazky nebude v budoucnu - v případě realizace reorganizačního plánu PPF a KKCG - nijak narušena,“ uvedly.

Sazka se do přijímání nabídky zatím nehrne

Současné vedení Sazky a jedni z největších věřitelů firmy – PPF a KKCG – proti sobě stojí již delší dobu. PPF například koncem března obvinila Hušáka z toho, že uměle vytváří obří pohledávku, která by mu umožnila zmanipulovat insolvenční řízení.

K současné nabídce PPF a KKCG a hrozbám konkurzem se Sazka nechtěla vyjadřovat. „Zatím to nebudeme komentovat,“ řekl dnes mluvčí loterijní společnosti Jan Tuna.

Malí akcionáři by na nabídku kývli

Autoklub České republiky, který má v Sazce čtyřprocentní podíl, dnešní návrh akceptuje. Jeho představitelé upozornili všechny ostatní akcionáře, že je to poslední možnost, aby zůstali ve hře, protože jinak jde společnost do konkurzu a akciové podíly ztrácejí jakoukoliv svoji hodnotu.

Také Česká obec sokolská, která vlastní 13,54 procenta akcií loterijní
společnosti, vidí návrh KKCG a PPF jako jediný možný k záchraně Sazky. „Tento návrh je pro nás akceptovatelný a dává určitou garanci na budoucí existenci společnosti Sazka. My bychom tento restrukturalizační plán, tak jak ho navrhly KKCG a PPF, podpořili,“ uvedl první místostarosta obce Oldřich Lomecký. 

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval zopakoval, že odvolání Hušáka navrhovali už v lednu. "V tomto jsme samozřejmě
konzistentní a kdykoliv se připojíme k odvolání pana doktora Hušáka,"
reagoval. Dodal, že nebezpečí konkurzu vnímá olympijský výbor jako velmi reálné, nabídka je prý za současné situace pro sportovní prostředí řešením.

Soud odmítl pohledávku Zeleného ostrova

Před čtvrteční schůzí věřitelů v Národním domě na Vinohradech se dál míchají karty jednotlivých aktérů dění kolem Sazky. Soud dnes totiž také odmítl osmimiliardovou pohledávku Občanského sdružení Zelený ostrov, a vyhověl tak insolvenčnímu správci Sazky Josefu Cupkovi. „Občanské sdružení Zelený ostrov a shodně i opatrovník sdružení Zdeněk Ertl uvedli, že nejde o přihlášku věřitele, ale pouze o přihlášku podepsaných fyzických osob. Městský soud v Praze proto přihlášku odmítl,“ vysvětlila mluvčí soudu Martina Lhotáková. Zelený ostrov se nicméně může do 15 dnů proti rozhodnutí soudu odvolat. 

Přihlášku pohledávky Zeleného ostrova za Sazkou podepsali lidé, kteří jsou vnímáni jako spojenci šéfa Sazky Aleše Hušáka: šéf Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan, prezident Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec a šéf výkonného výboru OSZO Jan Boháč. Ten však byl již předtím ze svého postu odvolán; kolem jeho odvolání ovšem panují spory. Valná hromada sdružení poté přijala usnesení, podle kterého sdružení pohledávku k soudu nepodalo.

Sazka je v úpadku od konce března. Do finančních problémů se dostala kvůli vysokým splátkám za O2 arenu. K Městskému soudu v Praze přihlásili věřitelé pohledávky za více než 41 miliard korun. Sazka se kromě toho potýká s propadem zájmu sázkařů. Podle zprávy společnosti PricewaterhouseCoopers klesly Sazce v dubnu tržby z loterijní činnosti meziročně o 47 procent na 380 milionů korun. Insolvenční správce loterijní firmy Josef Cupka informoval, že od začátku roku do konce března vykázala Sazka ztrátu ve výši 867 milionů korun. V uplynulých letech byla přitom silně zisková. Vedení Sazky nicméně Cupkovy informace i údaje PwC zpochybňuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 6 mminutami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...