ČSSD se chce opět zasadit o nižší spotřební daň na pohonné hmoty

Praha - Sociální demokracie opět navrhuje snížení spotřební daně na pohonné hmoty. U nafty by se tato daň snížila o 2,50 koruny na litr, u benzinu pak o 1,50 koruny na litr. Po jednání poslaneckého klubu strany to oznámil na tiskové konferenci Milan Urban, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR. Ten doufá, že novela přispěje k lepší životní úrovni českých domácností, ale i ke konkurenceschopnosti českých firem.

„Ceny ropy rostou, trh je nestabilní a nelze v nejbližší době očekávat, že by došlo k nějakým dramatickým snížením ceny ropy,“ řekl Urban na brífinku. Česká republika má podle něj jednu z nejvyšších spotřebních daní na naftu a benzin v Evropě. ČSSD se proto znovu rozhodla podat novelu o spotřební dani. „Kombinace růstu cen ropy a vysoké spotřební daně je vražednou kombinací pro domácnosti i firmy,“ prohlásil Urban. 

Urban rovněž poukázal na skutečnost, že v ČR dochází k úniku daní, kdy dopravci čerpají lacinější naftu v okolních státech. „Dochází k výraznému poklesu spotřeby výtoče v České republice,“ poznamenal. 

Změna sazeb by podle odborných analýz Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze znamenala zvýšení prodeje pohonných hmot až o 23 procent. Tomu podle Urbana odpovídá adekvátní zvýšení příjmů státního rozpočtu v oblasti spotřební daně, vyšší by měl být i výběr daní z přidané hodnoty. „Státu by tak po přijetí navrženého zákona vzrostl daňový příjem o tři až pět miliard korun,“ dodal Urban. Věří, že návrh bude ve sněmovně podpořen napříč politickým spektrem.

Milan Urban, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny:

„Snížení spotřební daně nejen uleví občanům i firmám, bude to znamenat i nárůst prostředků do státního rozpočtu, protože se zhruba o 23 procent zvýší výtoč v České republice, tím pádem dojde k většímu výběru na spotřební dani, ale také na DPH.“

Ministerstvo financí ale snížení daně jednoznačně odmítá. „V době, kdy se zvažuje, jakým způsobem stabilizovat veřejné rozpočty, a kdy se navrhují úsporná opatření na výdajové straně rozpočtu a zvažuje se zvýšení daní, se podobný experiment jeví jako věc velmi pochybná,“ konstatoval 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Premiér Petr Nečas snížení daně z pohonných hmot začátkem února odmítl. Při sněmovních interpelacích mimo jiné řekl, že není zaručeno, že by nižší daň snížila i ceny a že by vyšší prodej vyrovnal propad výběru daně.

V současnosti je v Česku daň z minerálních olejů u motorové nafty 10,95 koruny na litr, u benzinů s obsahem olova do 0,013 gramu na litr činí tato daň 12,84 koruny na litr a u benzinů s obsahem olova přes 0,013 gramu na litr 13,71 koruny na litr. Na pohonné hmoty je dále uvalena daň z přidané hodnoty 20 procent.    

Ceny pohonných hmot v ČR v poslední době stále stoupají na nové rekordy. Podle pondělních údajů společnosti CCS zdražil v minulém týdnu Benzin Natural 95 o 35 haléřů na 36,89 koruny za litr a cena nafty se zvýšila o 16 haléřů na 36,81 koruny za litr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 5 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 21 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
včera v 16:57

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...