ČSSD se chce opět zasadit o nižší spotřební daň na pohonné hmoty

Praha - Sociální demokracie opět navrhuje snížení spotřební daně na pohonné hmoty. U nafty by se tato daň snížila o 2,50 koruny na litr, u benzinu pak o 1,50 koruny na litr. Po jednání poslaneckého klubu strany to oznámil na tiskové konferenci Milan Urban, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR. Ten doufá, že novela přispěje k lepší životní úrovni českých domácností, ale i ke konkurenceschopnosti českých firem.

„Ceny ropy rostou, trh je nestabilní a nelze v nejbližší době očekávat, že by došlo k nějakým dramatickým snížením ceny ropy,“ řekl Urban na brífinku. Česká republika má podle něj jednu z nejvyšších spotřebních daní na naftu a benzin v Evropě. ČSSD se proto znovu rozhodla podat novelu o spotřební dani. „Kombinace růstu cen ropy a vysoké spotřební daně je vražednou kombinací pro domácnosti i firmy,“ prohlásil Urban. 

Urban rovněž poukázal na skutečnost, že v ČR dochází k úniku daní, kdy dopravci čerpají lacinější naftu v okolních státech. „Dochází k výraznému poklesu spotřeby výtoče v České republice,“ poznamenal. 

Změna sazeb by podle odborných analýz Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze znamenala zvýšení prodeje pohonných hmot až o 23 procent. Tomu podle Urbana odpovídá adekvátní zvýšení příjmů státního rozpočtu v oblasti spotřební daně, vyšší by měl být i výběr daní z přidané hodnoty. „Státu by tak po přijetí navrženého zákona vzrostl daňový příjem o tři až pět miliard korun,“ dodal Urban. Věří, že návrh bude ve sněmovně podpořen napříč politickým spektrem.

Video Telefonát Ladislava Minčiče
video

Telefonát Ladislava Minčiče

Milan Urban, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny:

„Snížení spotřební daně nejen uleví občanům i firmám, bude to znamenat i nárůst prostředků do státního rozpočtu, protože se zhruba o 23 procent zvýší výtoč v České republice, tím pádem dojde k většímu výběru na spotřební dani, ale také na DPH.“


Ministerstvo financí ale snížení daně jednoznačně odmítá. „V době, kdy se zvažuje, jakým způsobem stabilizovat veřejné rozpočty, a kdy se navrhují úsporná opatření na výdajové straně rozpočtu a zvažuje se zvýšení daní, se podobný experiment jeví jako věc velmi pochybná,“ konstatoval 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Premiér Petr Nečas snížení daně z pohonných hmot začátkem února odmítl. Při sněmovních interpelacích mimo jiné řekl, že není zaručeno, že by nižší daň snížila i ceny a že by vyšší prodej vyrovnal propad výběru daně.

V současnosti je v Česku daň z minerálních olejů u motorové nafty 10,95 koruny na litr, u benzinů s obsahem olova do 0,013 gramu na litr činí tato daň 12,84 koruny na litr a u benzinů s obsahem olova přes 0,013 gramu na litr 13,71 koruny na litr. Na pohonné hmoty je dále uvalena daň z přidané hodnoty 20 procent.    

Ceny pohonných hmot v ČR v poslední době stále stoupají na nové rekordy. Podle pondělních údajů společnosti CCS zdražil v minulém týdnu Benzin Natural 95 o 35 haléřů na 36,89 koruny za litr a cena nafty se zvýšila o 16 haléřů na 36,81 koruny za litr.