Nečas: Čínské investice získáme díky průmyslové tradici v ČR

Varšava - Česko má podle premiéra velkou šanci získat díky své průmyslové tradici podíl na deseti miliardách dolarů (187,5 miliardy korun), které plánuje Čína investovat ve střední a východní Evropě. Český předseda vlády Petr Nečas se takto vyjádřil po jednání s čínským premiérem Wen Ťia-paem ve Varšavě. Středoevropský region se 100 miliony potenciálními spotřebiteli je pro Čínu zajímavou oblastí, zdůraznil Nečas.

Peking hodlá v regionu investovat do infrastruktury, nových technologií a zelené ekonomiky, prohlásil dnes Wen na úvod jednání s představiteli 16 středoevropských a východoevropských zemí. Čína chystá vyslat do oblasti odborníky, kteří by hledali společné investiční a další projekty, dodal.

Z donedávna levné manufaktury na evropské zboží se v době finanční krize stává klíčový investor. Nabídku Pekingu si přijeli vyslechnout zástupci zhruba 450 evropských podniků. „Dohodli jsme se především na tom, že máme zájem na rostoucí vzájemné obchodní výměně. Máme velkou šanci uspět,“ doplnil Nečas.

„Čínské firmy se při investování rozhodují stejně jako kterékoli jiné. Na prvním místě je ekonomická racionalita,“ míní analytik Patria Finance David Marek. Podle něj budou hledět na poměr mzdových nákladů a produktivity práce, dostupnost pracovních sil s potřebnou kvalifikací, přítomnost subdodavatelských firem a kvalitu infrastruktury. Tomu bude odpovídat sektorové a regionální umístění případných investic. Dodal, že by mohly směřovat například do strojírenství nebo výroby elektroniky a IT oblasti.

Petr Nečas

„Tím, že jsme zemí se silnou průmyslovou tradicí a také s tradicí inovativního podnikání, tak tady máme velkou šanci uspět. Bude to především záležitost aktivity českých firem.“

Klíčové jsou dobré politické vztahy

Čína chce v regionu stavět hlavně velké dopravní projekty nebo solární či větrné elektrárny, klimatizace a další úsporné technologie. Miliardové investice ale mají důležitou podmínku a tou jsou dobré vztahy. „V tuhle chvíli jsou to všechno jenom úvahy, protože velké čínské investice se odvíjejí od, řekněme, kvality politických vztahů,“ vyjádřil se prezident Česko-čínské komory Jan Kohout.

Na jednání s čínským protějškem se shodli na společném zájmu o zvýšení obchodní výměny. „Já jsem se především snažil podpořit vzájemný obchod, ale také vzájemné investice. A v tomto případě i investice českých firem v Číně,“ dodal Nečas. Podporu prý vyslovil například investicím mladoboleslavské Škody nebo firmy PPF v Číně. „Naší prioritou v Číně je získat celonárodní licenci pro spotřebitelské financování, tak abysme mohli obsluhovat všechny čínské provincie,“ vysvětlil ředitel pro komunikaci PPF Milan Tománek.

Wen Ťia-pao
Zdroj: Alik Keplicz/ČTK/AP

Před jednáním se středoevropskými politiky Wen zdůraznil, že Peking je připraven usnadňovat této oblasti účast na výstavách a veletrzích pořádaných v Číně. „Čína bude spolupracovat se zeměmi střední a východní Evropy s cílem otevřít vzájemně trhy a zvýšit obchodní výměnu do roku 2015 na 100 miliard dolarů,“ vysvětlil čínský premiér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 39 mminutami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 2 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 11 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 11 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...