ČSSD varuje před důchodem nižším než 40 procent hrubé mzdy

Praha - Pokud by průměrný důchod klesl pod 40 procent hrubé mzdy, obrátili by se senátoři sociální demokracie na Ústavní soud se stížností na sníženou valorizaci penze. Důvodem je mezinárodní úmluva, která garantuje zajištění na stáří částkou, jež má dosahovat minimálně dvou pětin hrubého výdělku. Od příštího roku má být podle novely růst penzí omezen. Obavu nad částkou na penze projevil předseda Senátu Milan Štech (ČSSD).

Pokud by se poměr dostal pod hranici 40 procent, odporovalo by to úmluvě Mezinárodní organizace práce, k níž se Česko připojilo. Mohlo by to porušovat také část listiny základních práv a svobod o zabezpečení ve stáří.

„Sám bych takovou stížnost inicioval. Jsem optimista. Ústavní soud rozhodoval o tom, že nejsilnější skupiny mají neadekvátní zabezpečení vzhledem ke svým platbám do důchodového systému, stejně by měl přistupovat i k nejslabším,“ řekl Štěch.


Stížnost by podle některých mohla být i komplexnější

Podle šéfa stranické sociální komise Martina Potůčka by se jedna část mohla týkat například toho, že Česko nemá ohraničený věk odchodu do důchodu - hranice se každoročně odsouvá.

Důchodci
Důchodci

Vláda se chystá od příštího roku přidávat důchodcům méně než dosud. Je to jeden ze škrtů, jimiž chce udržet schodky rozpočtu a dluh země nezvyšovat. Důchody by se měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu cen, zatím se vždy v lednu zvedaly o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Kabinet počítá s tím, že by se tak v příštím roce mohlo ušetřit 9,5 miliardy. Do roku 2015 by to mělo být celkem 47,7 miliardy korun. Návrh už schválila sněmovna.

Letos v prvním čtvrtletí dosáhla průměrná mzda podle statistiků 24 126 korun. Průměrný starobní důchod činil podle České správy sociálního zabezpečení 10 740 korun. Penze tak představovala 44,5 procenta výdělku. Od příštího roku se růst důchodů má zpomalit.