Čeká Čínu kolaps ekonomiky podobný tomu japonskému?

New York – Ceny čínských nemovitostí se už vyšplhaly do takové výše, že na ně místní s průměrným příjmem nedosáhnou. Spolu s postupným klesáním tamní ekonomiky navíc hrozí, že Čínu postihne kolaps realitního trhu podobný tomu v Japonsku z počátku 90. let minulého století, píše server Business Insider. Řada ekonomů je však jiného názoru a tzv. japonizaci předpovídá spíše Evropě nebo USA.

Podle japonského ekonoma Richarda C. Kooa ohrožuje čínskou ekonomiku možné splasknutí realitní bubliny, a země by tak mohla spadnout do tzv. ztracené dekády. V tom případě by až po dvě desetiletí provázel čínskou ekonomiku jen nízký růst. Zprávy o zpomalujícím HDP přitom čínskou ekonomiku začaly trápit už na začátku tohoto roku, přičemž předtím rostla závratným tempem. 

Pro čínskou vládu však bude těžký úkol zabránit dalšímu poklesu ekonomiky a zároveň neudržitelnému vývoji cen nemovitostí, když problémy v eurozóně rekordně snížily exporty ze země. Čínskou ekonomiku přitom může držet nad vodou mimo exportů a realitního trhu i tamní infrastruktura, míní Koo. Podle něj je možné se kolapsu v Číně vyhnout, pokud vláda přijme správná opatření. 

16:9
Zdroj: ČT24/tourismchina.org
  • japonizace – proces podobný tomu, který se odehrával v Japonsku, především pak na počátku 90. let minulého století. Tehdy kombinace mimořádně vysokých cen realit a nízkých úrokových sazeb vedla ke zvýšené likviditě na trhu. Následovala velká vlna půjčování a obrovský příliv investic zejména do domácích a zahraničních akcií a cenných papírů. Když se pak sazby výrazně zvedly, bublina v Japonsku splaskla a akciový trh zkolaboval. Projevila se také dluhová krize a tamní vláda musela zachraňovat banky plné tzv. špatných úvěrů. Japonská ekonomika pak rostla nulovým nebo velmi nízkým tempem.
  • ztracená dekáda - deset let pomalého ekonomického růstu (zhruba jedno procento ročně)

Řada ekonomů japonizaci Číny nepředpovídá

Mnozí ekonomové však s tím, že by Čínu mohla postihnout „japonizace“, zcela nesouhlasí. Na rozdíl od Japonska z 90. let má Čína nyní mnohem vyšší dolarové rezervy a například také jinou demografickou strukturu, respektive mnohem nižší podíl starších lidí a naopak více práceschopných. A odlišnosti jsou i v oblasti ekonomiky (Čína i přes zpomalení stále zůstává vysoko nad nulou), inflace (v Japonsku deflace), výdajů spotřebitelů, výrobě a jejích nákladech a dalších oblastech. 

Dům v Kjótu
Zdroj: Edmund Sumner/Isifa/Rex Features

O „japonizaci“ se navíc už minimálně rok mluví spíše v souvislosti s eurozónou a Spojenými státy. Vzhledem k dluhu, který je trápí, a také nízkému (mnohem nižšímu než v Číně) ekonomickému růstu. „Pokud budeme jen sedět a čekat na lepší časy, nikdy nic nedokážeme. Přál bych si, aby to politici konečně pochopili. Nastupuje vlna japonizace a pravděpodobnost jejího vzniku se den ode dne a týden od týdne zvyšuje,“ prohlásil hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jacobsen, když kritizoval současnou politiku EU.

Vývoj japonské ekonomiky 

V 50. a 60. letech zaznamenávalo Japonsko velmi dynamický hospodářský růst (v průměru 10 procent ročně). V 70. letech se hospodářský růst zpomalil na průměr 4,5 procenta, ale i tak rostla japonská ekonomika rychleji než ostatní průmyslově vyspělé země. V 80. letech se růst zpomalil na průměr 2,5 procenta. Od 90. let japonská ekonomika stagnuje. V roce 2010 Japonsko přišlo na úkor Číny o pozici druhé největší světové ekonomiky (za Spojenými státy), kterou si drželo od roku 1968. 

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Zájem o hypotéky byl v lednu nebývale silný

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Většinou však objem nových hypoték klesá se začátkem roku podstatně razantněji. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
16. 2. 2025
Načítání...