Ovoce u silnice? Často předražené, ale kvalitnější než v obchodě

Praha - Letní sezona je tu a někteří prodejci ovoce a zeleniny o to víc zkouší na zákazníky nejrůznější praktiky. Ovoce na stánku se tak třeba zdá levné pouze proto, že je na něm uvedena cena jen za půl kilogramu. Zda je ovoce u stánků alespoň kvalitní a čerstvé, kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „Nějakou formu nedostatku, ať už se jedná o jakost, nebo označování, zjišťujeme u 10 procent stánků, které inspekce kontroluje, zatímco v kamenných prodejnách se setkáváme s nějakou formou nedostatku u 30 procent šarží,“ konstatoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zatímco v brněnském obchodním řetězci dá zákazník za tři kila melounu a půl kilogramu meruněk 55 korun, třeba u stánku v Čebíně stojí ten samý nákup 84 korun. U prodejce stojícího u Novomlýnských nádrží dokonce 162 korun.

Vzhledově i chuťově z tohoto testu vychází jednoznačně lépe meruňky ze stánku. Jejich přidaná hodnota je navíc to, že jsou české. Kdo už navíc u stánku u silnice zastaví, ten často i nakoupí. Lidé se nechají lehce zlákat. Jenže cena, kterou zaplatí u pokladny, je pak často rozčaruje. „Za kilo jsme dali 79 korun a za čtyři hrušky 60 korun, je to hrozně předražené,“ míní jeden ze zákazníků, který nakoupil ovoce u stánku na okraji Znojma.

  • Na kvalitu ovoce dohlíží SZPI. Vůbec nejčastěji padají pokuty za to, že prodejce neuvede zemi původu nebo ji není schopen prokázat. Například 45 tisíc korun uložila inspekce za údajný český česnek, který byl ale ve skutečnosti ze Španělska.
6 minut
Kontroly drůbežího z dovozu a ovoce u silnic
Zdroj: ČT24

V tuzemsku nyní probíhají mimořádné kontroly zacílené na drůbeží dovezené z Polska

Inspektoři prověřují hlavně obsah zakázaných a nebezpečných antibiotik. Na aféru s kuřecím masem plným antibiotik upozornila polská televize TVN24. Její redaktorka strávila půl roku v převleku za dealerku léků pro zvířata. Slovenské úřady už antibiotika v polském mase potvrdily - bylo jich tam čtyřikrát víc, než je povolený limit. 

Vzorky kuřete putují do brněnského ústavu pro kontrolu léčiv. Právě tam se rozhodne, jestli Polsko dovezlo do České republiky kontaminované maso, a to metodou, která je podle laborantů nezpochybnitelná. Odhalí totiž i stopové množství zakázaného antibiotika - metronidasolu. Výsledky mimořádných kontrol zveřejní Státní veterinární správa do 14 dnů.

Drůbež
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

U člověka může metronidasol při dlouhodobé konzumaci vyvolat potravinové alergie, trávicí potíže a dokonce i rakovinu. Zvířatům určeným na porážku do krmení nesmí. Ani chov tuzemských kuřat se ale bez antibiotik neobejde. „V případě, že vznikne problém, tak to antibiotikum doporučí veterinářka. Prakticky se používá jednou za dobu odchovu,“ uvedl jednatel drůbeží farmy Bohuslav Kohout. 

Nadopovaná kuřata se dají poznat - alespoň dle kuchařů - podle krátkých a silných stehen. Napovědět může také celková velikost. Ta může signalizovat i nadměrný obsah vody v mase. Ta se tam dostane třeba i technikou chlazení - zatímco u nás je to vzduchem, v Polsku obvykle právě pomocí studené vody. 

Spotřeba drůbežího masa v Česku stále stoupá. Nejvíc se ho do tuzemska dováží právě z Polska - jen za první tři měsíce roku přes 12 000 tun. Loni bylo ze všech kuřat, která se na českých pultech objevila, víc než 40 procent z Polska. 

Nedávné aféry

  • Koncem roku 2010 v sousedním Německu propukla dioxinová aféra. V krmivech zejména pro prasata a skot se našly rakovinotvorné jedy. Část masa skončila i v Česku.
  • Českým trhem už také letos na jaře zahýbal skandál se zatajeným koňským masem - výrobci ho přidávali třeba do lasagní. Našlo se i v masových kuličkách v řetězci IKEA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 2 hhodinami

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 13 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 13 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 14 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 21 hhodinami
Načítání...