Tisíce Řeků v ulicích Soluně. Samaras slibuje růst

Atény - Tisíce lidí vyšly do ulic v řecké Soluni, aby požadovali změnu ekonomické politiky a vládního úsporného programu. Protest se konal v době mezinárodního veletrhu. Podle premiéra Antonise Samarase však šestiletý hospodářský propad končí a ekonomiku čeká opět růst.

Linie mezi strážci zákona a tisícovkami demonstrantů nebyla jasná. Na straně protestujících pochodují i hasiči nebo příslušníci pobřežní stráže. Všem vadí snižování mezd a propouštění.

  • „Tato vláda neskončí, pokud Řekové nevystupňují své úsilí. Musíme se sjednotit a najít demokratické řešení této situace. Okamžitě by se měly konat volby a řešením je společnost postavená na suverenitě a hrdosti,“ zlobí se lídr opoziční strany radikální levice SYRIZA Alexis Tsipras.

Řecký premiér Samaras naopak v projevu, jímž zahájil výroční mezinárodní veletrh v Soluni. ohlásil, že šestiletý ekonomický propad v Řecku příští rok skončí a země dosáhne předkrizové a možná i vyšší úrovně prosperity do roku 2020. Samaras dále předpověděl, že letošní pokles ekonomiky bude mírnější, než se očekávalo. Podle něj to pomůže zemi splnit a překročit rozpočtové cíle, které jí zadali mezinárodní věřitelé za svou finanční pomoc.

  • „Tento rok dosáhneme přebytku. Počínáme si daleko lépe, než nám určují vytyčené rozpočtové cíle. Jejich úprava tak nebude potřeba,“ uvedl Samaras.

Letos by se měl primární rozpočet, který nezahrnuje splátky úroků a jistiny dluhu, dostat namísto plánované vyrovnané bilance do přebytku, tvrdí premiér. Věřitelé by tak podle něj měli Řecko odměnit dalším zmírněním dluhové zátěže.

2 minuty
Tisíce lidí vyšly do ulic v řecké Soluni
Zdroj: ČT24

Samarasovi k optimistické předpovědi nahrály příznivé páteční údaje, podle nichž řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala slabší propad, než se čekalo. Hrubý domácí produkt meziročně klesl o 3,8 procenta, tedy nejpomalejším tempem za téměř tři roky, proti propadu o 5,6 procenta v prvním čtvrtletí. Evropská komise a Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládají, že v letošním roce řecká ekonomika vykáže propad o 4,2 procenta.

Dodatečná pomoc v objemu až deseti miliard eur

Řecko již dostalo od EU a MMF dva balíky úvěrové pomoci v celkové výši 240 miliard eur, tedy 6,2 bilionu korun. Řecký ministr financí Jannis Sturnaras minulý měsíc připustil, že Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až deseti miliard eur, což potvrzují odhady mezinárodních věřitelů.

Výměnou za poskytnutou pomoc zaváděla řecká vláda výdajové škrty, snižovala důchody a mzdy a zvyšovala daně, což prohlubovalo propad ekonomiky způsobený dluhovou krizí. Od roku 2008 se výkon řecké ekonomiky snížil o 23 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
05:45Aktualizovánopřed 26 mminutami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 16 hhodinami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 17 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
včera v 06:30

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
21. 7. 2025
Načítání...