Růst stavebnictví i průmyslu v dubnu zvolnil

Praha – Český průmysl a stavebnictví v dubnu sice zpomalily růst, ale pořád se drží na solidních hodnotách. Průmyslová výroba meziročně zpomalila na 7,7 procenta z březnových 8,4 procenta, sektor opět táhla výroba motorových vozidel. Stavebnictví v minulém měsíci meziročně stouplo o 8 procent po březnovém skoku o 11,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Hodnota nových zakázek v průmyslovém sektoru se od loňského dubna zvedla o 14,7 procenta – zakázky ze zahraničí se zvedly o 16,4 procenta, ty tuzemské o 11,4 procenta. Meziměsíčně se dubnová průmyslová produkce zvýšila o 1,1 procenta, stavební o 1,3 procenta. Oproti loňskému dubnu ale podle statistiků ubylo stavebních povolení, snížila se orientační hodnota staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů.

„Průmysl zůstává stavebním kamenem růstu české ekonomiky. Dubnový růst překonal odhady analytiků a zařadil se k dalším indikátorům naznačujícím, že oživení české ekonomiky stojí na pevných základech,“ reagoval analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek doplnil, že podniky těží z příznivé situace na hlavních exportních trzích a postupného oživování domácí poptávky.

Michal Kozub ze společnosti Home Credit považuje za pozitivní hlavně rozprostření růstu mezi jednotlivé obory. „Neplatí totiž to, že by jedno silné odvětví táhlo celý průmysl vzhůru, zatímco ostatní by skomíraly,“ všiml si Kozub, podle něhož má průmysl velmi dobře nakročeno i do budoucna. „Růst o 7,7 procenta je sice o trochu horší výsledek než za březen, ale za poslední rok je to nadprůměrně dobrá hodnota. Hodnota nových zakázek roste o téměř 15 procent, a to ukazuje, že by ani v dalších měsících neměl průmysl spadnout do horších čísel,“ předpověděl ekonom.

Polepšil si také zahraniční obchod, hlavně vývoz do EU

Zahraniční obchod Česka skončil v dubnu podle předběžných údajů přebytkem 16,5 miliardy korun. To představuje meziroční přírůstek o 1,5 miliardy. Čísla vychází z tzv. národního pojetí výpočtu, které reflektuje změny vlastnictví mezi domácími a zahraničními subjekty, nikoliv pouze pohyb zboží přes hranice. Dříve ČSÚ používal přeshraniční metodu, nová metodika ale podle statistiků lépe odráží skutečný výkon domácí ekonomiky.

Analytiky dubnová čísla potěšila. „Příznivý je dvouciferný růst exportu, za nímž opět stojí úspěšné automobilky dobývající evropský i asijský trh. V meziročních tempech se ovšem odráží i efekt slabé koruny, která eurové a dolarové tržby navyšuje. Po zohlednění tohoto efektu již růst exportu tak dechberoucí není,“ poznamenal Petr Dufek z ČSOB.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila přebytkem 53,1 miliardy korun. „Čeští exportéři dokáží využívat zvyšující se poptávky na okolních trzích, na mimoevropských trzích již tak úspěšní nejsou. V dubnu se prohloubil schodek se státy mimo EU o čtyři miliardy na 35,6 miliardy korun,“ upozornil předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 7 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 7 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 11 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 13 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 14 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 20 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
12. 7. 2025
Načítání...