Investiční pojistky - hodně drahý špás

Praha – Jako jeden ze způsobů, jak se zabezpečit na stáří, bývá v médiích zmiňováno investiční životní pojištění. A mezi Čechy je populární. Jedním z důvodů je daňové zvýhodnění, které stát poskytuje u smluv s trváním minimálně do 60 let věku klienta. I když investiční životní pojištění doporučují pro zajištění na stáří i někteří finanční poradci, ekonomičtí odborníci rozhodně nejsou v názoru na ně jednotní. Hlavním důvodem jsou vysoké náklady životních pojistek. Ty dokáží z investovaných peněz ukousnout i desítky tisíc korun.

Finanční jistotu pro případ nemoci, invalidity nebo smrti a k tomu ještě zhodnocení peněz odložených stranou nabízí investiční životní pojistky. Zatímco v tom prvním mohou být v nenadálých životních situacích dobrým pomocníkem, jejich výhody jako investičních produktů na penzi jsou přinejmenším diskutabilní. V porovnání s jinými nabídkami na trhu, například investicemi přes podílové fondy, je totiž investiční životní pojištění drahé.

„V prvních dvou až třech letech jde většina plateb na pokrytí počátečních nákladů – často 50 až 100 % prvních plateb. Prostředky na investice se začínají tvořit od druhého roku dále,“ popsal základní rysy investičních životních pojistek pojistný analytik společnosti Partners Pavel Krejčík.

Náklady naskakují hlavně tím, že klient neplatí jen poplatky pojišťovně, ale také fondu, přes který pojišťovna svěřené peníze investuje. Klient tak platí poplatky dvakrát. „Setkal jsem se například s produktem, kdy pojišťovna účtovala 2 % správcovského poplatku ročně z objemu spravovaných prostředků nad rámec toho, co si účtoval podílový fond, do kterého peníze plynuly, a který byl tím, kdo ty peníze fakticky spravoval,“ upozornil šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník. Pokud by klient investoval přímo přes podílový fond, ušetřil by.

Náklady investic prostřednictvím životních pojistek a podílových fondů
Zdroj: ČT24/Partners

Kromě toho je třeba u pojistek počítat i s dalšími průběžně účtovanými poplatky. Tak například měsíčně se platí administrativní poplatek. Ten se obvykle pohybuje v rozmezí 20 až 60 korun. Dále si pojišťovna obvykle účtuje inkasní poplatek v rozmezí 10 až 20 korun za každou platbu pojistného. Podílovému fondu oproti tomu klient průběžně platí jen deset nebo 20 korun ročně za zaslání papírového výpisu. Z pohledu nákladů investiční životní pojištění prohrává i v souboji s doplňkovým penzijním spořením v rámci třetího pilíře, kde poplatky zastropoval zákon. Tak například poplatek za správu nesmí přesáhnout 0,8 % obhospodařovaných peněz.

Investice není spoření

Co se týče očekávaných výnosů, jsou pak všechny tři produkty více méně srovnatelné. V závislosti na zvolené investiční strategii mohou průměrné výnosy dosahovat až 7 % ročně. Totéž ale platí i pro riziko ztráty. A tady pozor! Někteří zprostředkovatelé přirovnávají investiční životní pojištění ke spoření. To je ale podle České národní banky(ČNB), která na finanční trh včetně prodeje životních pojistek dohlíží, za hranou zákona.

„Používání pojmu spoření v souvislosti s placením pojistného u investičního životního pojištění může v zájemci o toto pojištění vyvolat klamnou představu, že zaplacením pojistného podstupuje rizika běžně spojovaná s depozitními produkty, namísto rizik spojených s investováním do podkladových aktiv, u něhož pojistník podstupuje riziko ztráty investice, resp. její návratnost může být i nulová,“ vysvětlila v rozhovoru pro portál ČT24 Petra Vlčková z odboru komunikace ČNB. Pokud takovou taktiku bankovní dozor u zprostředkovatelů odhalí, stihne je pokuta.

I když investiční životní pojištění není nejvhodnějším produktem pro odkládání peněz na penzi, není důvod ho zcela zatracovat. Má na trhu své místo, jeho výhody totiž mohou převážit jinde. „Velmi záleží na nastavení pojistky. Investiční životní pojištění by zejména mělo krýt úrazová a nemocenská rizika. Případná investice maximálně do částky 1 000 Kč za měsíc. A klient by měl mít jasno, že jde o dlouhodobý produkt. Pokud přehodnotí tuto strategii po třech, čtyřech letech, většina zaplacených peněz jde na počáteční náklady spojené se vznikem smlouvy,“ říká pojistný analytik Partners Pavel Krejčík.

Kapitálová „sestra“ životní pojistky

Zaručený výnos mají jen ti klienti, kteří vsadí na kapitálové životní pojištění. V tom případě totiž dopředu znají sumu, kterou jim pojišťovna vyplatí. když se dožijí konce pojistky. Konkrétní částka je uvedena ve smlouvě a pojišťovna ji garantuje. Jinými slovy riziko ztráty nese pojišťovna a z pohledu klienta je riziko kapitálové životní pojistky srovnatelné se spořícím účtem v bance. Oproti investiční pojistce nabízí ovšem ta kapitálová výrazně nižší zhodnocení, pohybuje se jen kolem 2 až 3 % ročně.

Náklady kapitálových a investičních životních pojistek jsou pak srovnatelně vysoké. To ale není to jediné, co na kapitálovém pojištění expertům vadí. „Bývá sestaveno poměrně neprůhledně. Pojišťovny sice každoročně zveřejňují zhodnocení, které připisují na kapitálové životní pojištění nad rámec technické úrokové míry, která právě garantuje minimální zhodnocení, bohužel už ale neuvádějí, z jaké částky je toto zhodnocení připisováno,“ podotkl Zámečník.

A tak raději než životní pojistky doporučují odborníci využít pro spoření na stáří podílové fondy. Tady si sice nelze zaplacené splátky odečíst z daní, na druhou stranu stát investorům odpouští daň z výnosu. Jedinou podmínkou je, aby peníze v podílovém fondu ležely déle než tři roky. Protože ale spoření na penzi bývá dlouhodobou záležitostí, je splnění této podmínky většinou hračka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
včera v 08:30

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025
Načítání...