Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) jednal se šéfem rakouské diplomacie Alexandrem Schallenbergem. Shodli se na nutnosti další spolupráce ohledně koronaviru, aby se neopakovalo loňské uzavření hranic. Politici kromě pandemie řešili také česko-rakouské vztahy, situaci v Evropské unii nebo migraci. Lipavský také řekl, že by chtěl v příštích měsících uspořádat v Česku setkání zástupců všech tří zemí takzvané slavkovské trojky.
Nikdo si nepřeje další zavření hranic, shodli se Lipavský se Schallenbergem
Podle Lipavského je nutné, aby přeshraniční spolupráce fungovala kvůli koronaviru nadále perfektně včetně aktivní výměny informací, aby nevznikaly problémy pro pendlery, turisty nebo studenty. „Nikdo s nepřeje, aby se opět zavíraly hranice,“ dodal český ministr zahraničí.
„Situace, jakou jsme zažili na jaře 2020, se za žádných okolností nesmí opakovat. Hermetické uzavření hranic opravdu už ne. Desetitisíce lidí jezdí do Rakouska za prací, opravdu nemůžeme připustit, aby tato činnost byla narušena,“ uvedl Schallenberg.
Žádná nová konkrétní opatření, která by se týkala koronaviru a přeshraničních vztahů, podle Lipavského tématem jednání se Schallenbergem nebyla. Rakouský ministr podotkl, že s ohledem na nové varianty koronaviru je situace nevypočitatelná.
Rakouský ministr také ujistil, že Česko může počítat s rakouskou podporou priorit svého předsednictví v Radě Evropské unie ve druhé polovině příštího roku. V obou zemích panuje podobný přístup k otázkám migrace, ochrany vnějších hranic nebo rozšíření EU o další státy západního Balkánu.
„V Praze máme partnera, na kterého se můžeme spolehnout,“ prohlásil Schallenberg. Ocenil vzájemnou otevřenost, která podle něj umožňuje prezentovat i rozdílné názory Rakouska na rozvoj jaderné energetiky včetně dostavby Jaderné elektrárny Temelín, obnovitelné zdroje energie nebo přístup k životnímu prostředí.
Lipavský uvedl, že regionální spolupráce mezi Českem, Slovenskem a Rakouskem, na níž se dohodli premiéři těchto zemí v roce 2015 ve Slavkově u Brna, není konkurentem spolupráce ČR, Slovenska, Polska a Maďarska v rámci Visegrádské skupiny. Podle českého ministra slavkovská trojka představuje jiný formát spolupráce.
Podle Schallenberga je slavkovská skupina velice cenným formátem nejbližší sousedské spolupráce, velmi důležitá je ale dobrá spolupráce na úrovni celé EU. Rakousko je členem řady dalších skupin, k přistoupení k visegrádské čtyřce pozváno nikdy nebylo a nemělo ani v úmyslu ji podle Schallenbergera rozšířit.
Schallenberg byl prvním ministrem zahraničí, kterého Lipavský po svém nástupu do funkce v Praze přivítal. Návštěvu svého rakouského protějšku označil za „velice silné gesto přátelství“.