V Česku přibylo v neděli 77 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 27 méně než před týdnem a stejný počet jako v neděli prvního srpna. Hospitalizovaných s prokázanou nákazou je 46 pacientů, stav čtrnácti z nich lékaři hodnotí jako těžký. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V neděli přibylo 77 nakažených, nákaza se nejvíc šíří v Praze
Koronavirus – srpen
Za minulý týden potvrdily testy přes 1260 nových případů nákazy koronavirem. Bylo to o šest procent více než o týden dřív. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo pro pondělí z nedělních 1,07 na 1,03. Nad hodnotou jedna se drží devátým dnem.
Nejvíce se nákaza šíří v Praze. Na sto tisíc obyvatel tam připadá skoro 29 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Jihočeský kraj s 15 případy. Toto takzvané incidenční číslo vykazuje sedm krajů pod nižší hodnotou než deset. Nejlépe je na tom Zlínský kraj s necelými pěti novými případy na sto tisíc obyvatel za poslední týden.
Počty hospitalizovaných s prokázaným covidem zůstávají nízké. Nedělních 46 případů bylo nejméně od 25. července.
Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku potvrzeno 1,676 milionu případů onemocnění. Za stejnou dobu zemřelo 30 375 lidí s prokázanou nákazou. Za minulý týden přibyla do statistik ministerstva tři úmrtí.
Zdravotníci v neděli aplikovali 11 816 dávek vakcíny, což je zhruba o 6800 méně než ve stejném dni předchozího týdne. Poměr se ale může změnit, protože údaje o naočkovaných se do statistik dostávají se zpožděním. Od začátku vakcinace v Česku podali zdravotníci 10,97 milionu dávek. Dokončené očkování má přes 5,3 milionu lidí.
Laboratoře za neděli podle předběžných údajů provedly 58 300 testů. O týden dříve jich bylo skoro 70 500. U preventivních a plošných testů, které jsou nejčastější, podíl odhalených případů v mezitýdenním srovnání stagnoval na 0,08 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl snížil z 0,39 na 0,22 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni například lidé vykazující příznaky, klesl podíl pozitivních vzorků z 1,12 na necelé procento.
SZÚ: Ve vzorcích převažuje varianta delta
Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v Česku nadále dominantní nakažlivější varianta delta. Objevila se ve zhruba 95 procentech pozitivních testů na koronavirus, které má ústav k dispozici. Je to o dva procentní body méně než před týdnem.
Varianta alfa byla potvrzena v méně než dvou procentech testů. Ústav nyní zkoumá také osm vzorků, které by mohly být neznámou variantou koronaviru. Mohou souviset s prázdninovým cestováním. „Tyto nálezy pocházejí z různých laboratoří, nikoli z jednoho místa. Jejich celogenomová sekvenace potrvá zhruba 14 dnů,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Celogenomovou sekvenaci udělali odborníci v červenci u 508 vzorků, z toho 481 potvrdilo variantu delta a osm variantu alfa. V Jihomoravském kraji byly v červenci evidovány dva izolované záchyty varianty lambda, podle SZÚ se dále nešíří. Čeká se na potvrzení či vyvrácení 20 případů, kde bylo podezření na variantu delta plus.
Další výtka od správního soudu
Nejvyšší správní soud (NSS) se zabýval opatřením z poloviny května, které regulovalo přístup k lázeňské péči. V pondělí na úřední desce zveřejnil rozhodnutí, podle kterého byl předpis v rozporu se zákonem. Ministerstvo zdravotnictví v něm totiž řádně neodůvodnilo, proč lidé po covidu-19 mohli využívat lázeňskou péči bez testování jen 90 dní, zatímco u očkovaných žádné časové omezení nebylo. Vzhledem k tomu, že opatření už není v platnosti, soud spornou část nemohl zrušit. Pouze tedy konstatoval zpětně nezákonnost.
Nedostatečné odůvodnění vyčítá opatřením ministerstva zdravotnictví NSS opakovaně, což udělal i nyní. Není prý jasné a srozumitelné, proč resort nastavil parametry opatření daným způsobem a z jakých informací při tom vycházel. V jednom ze starších rozhodnutí vedl soud ministerstvo k tomu, aby do odůvodnění zapracovávalo odkazy na odborné studie, včetně zahraničních. Ani to však nyní nestačilo.
Do Rakouska „na oranžovou“
Rakousko, které bylo doposud na cestovatelské mapě zelené, nyní mění barvu na oranžovou, což znamená střední riziko nákazy koronavirem. Češi, kteří se z Rakouska vracejí domů, musejí na test, netýká se to však očkovaných, těch, co covid prodělali a dětí do šesti let.
Pravidla však mění i samotné Rakousko. Hosté restaurací, hotelů či penzionů musejí mít nově ukončené očkování. To platí hned po podání druhé dávky vakcíny. Můžou předložit i negativní výsledek testu nebo potvrzení o prodělání covidu. Pokud hosté nic z toho nemají, nebudou obslouženi. Navíc jim hrozí i vysoká pokuta.