V Česku přistála druhá modernizovaná CASA. Pomáhat bude i při humanitárních misích

V Česku přistál ve středu před 19. hodinou druhý z dvojice nových letounů CASA. Původně měl přistát ve tři hodiny odpoledne, ke zpoždění došlo na trase z Madridu.

Ministerstvo obrany za dvě letadla zaplatí 2,3 miliardy korun s DPH a armáda jimi doplní nynější flotilu čtyř transportních strojů CASA pořízených v roce 2010. První modernizovaný model C-295MW přistál – také se zpožděním – na vojenském letišti v pražských Kbelích v květnu. 

Nové stroje jsou vybaveny nejmodernějšími komunikačními, navigačními a řídicími systémy včetně satelitního a datového spojení a jsou schopny přepravit až 66 cestujících či 46 výsadkářů. Při změně uspořádání je možné zajistit pro cestující vyšší standard, letadla tak budou používat i ústavní činitelé při letech do bližších evropských destinací. Naložit je také možné 24 ležících pacientů nebo jednoho pacienta na lehátku intenzivní péče a až devět tun nákladu.

Letadla budou nasazena při zahraničních misích

Dvojice nových letadel nahradí loni vyřazené dopravní stroje Jak-40. Dosud používané letouny CASA čeká letos a příští rok rozsáhlá modernizace v Seville, kde armáda postupně převzala i oba nové stroje. Předání strojů trvalo týden, byla během něj zkontrolována dokumentace, certifikáty nebo manuály, detailně prohlédnuty byly také všechny části letounů, vyzkoušeny jejich systémy a zkontrolováno vnitřní vybavení. Kontrolu funkčnosti letounů pak podle ministerstva završil přebírací let.

Podle dřívějšího vyjádření velitele vzdušných sil armády Petra Mikulenky budou nové letouny plnit stejné úkoly jako dosavadní stroje. Podílet se budou na zajištění zahraničních misí, transportu lidí i materiálu, pomáhat při humanitárních misích.

Letouny CASA působí od roku 2013 v misi MFO na Sinajském poloostrově. Přepravily stovky tun materiálu, tisíce lidí v přepravních misích, výsadcích nebo při transportu pacientů v rámci programu Medevac. Letouny se využívají i k převozu orgánů k transplantaci nebo při transportu koní Převalského do Mongolska.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 2 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 14 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 14 hhodinami
Načítání...