Hrad Kost

Toulky za hrad(b)y: Tvrdý jako Kost

Netradičně nikoli na kopec, ale do údolí. Na hrad Kost se vydáváme v pátém díle nového podcastu Toulky za hrad(b)y, který vám umožní se vypravit do někdejších sídel českých a moravských pánů i v době, která skutečným výletům zrovna nepřeje.

 

Podcast si poslechněte zde:

Na konci idylického a malebného údolí Plakánek, které má být vůbec nejkrásnější v Českém ráji, na rozmezí dvou krajů, leží hrad Kost. Ten se, podobně jako Okoř u Prahy, schovává v údolí na pískovcovém ostrohu. Pro hrad ne úplně typické místo, přesto však strategicky výhodné. Přístup tu střežilo několik rybníků, které dokázaly okolí proměnit v jen velmi obtížně přístupný terén.

Historie hradu sahá do roku 1349, kdy ho založil Beneš mladší z Vartenberka, tehdy tu stála jen malá dřevěná tvrz s kamennou věží. Stavbu pak dokončili jeho synové, jeden z nich byl i díky práci na dvoře Karla IV. dobře finančně zajištěn, a mohl si tak dovolit nákladnou přestavbu na kamennou pevnost.

Tu pak ve své době obléhal i Jan Žižka, právě odsud pochází pověst o vzniku jména Kost. Žižka měl tehdy prohlásit, že je hrad pevný jako kost a ta prý patří psu. Realita vzniku jména se ale od oblíbené legendy poměrně liší.

Krátce poté se hrad dostal do majetkových rošád a připadl postupně pánům ze Šelmberka, Lobkovicům nebo Černínům, na krátký čas se dostal i do držení vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Několika přestavbám se mezitím sice vyhnul, neminula ho ale zkáza ve formě požáru.

Vyhořelý hrad přecházel po ženské linii až do vlastnictví italského rodu dal Borgo, kterému ho Československo v roce 1948 zabavilo. Za komunismu pak sloužil jako muzeum gotického umění, než byl v restituci vrácen do rukou právoplatných majitelů a zpřístupněn coby turistický cíl.

Nové díly najdete každou sobotu na našich podcastových platformách SoundCloud, Spotify, iTunes a na webu ČT24.