Meteorologové slaví šedesáté výročí na televizních obrazovkách

Před 60 lety se na televizních obrazovkách začaly pravidelně objevovat tváře meteorologů. S předpovídáním počasí v televizi ovšem už v 50. letech začínal jeho patron svatý Petr, a to v podobě animované postavičky. S předpovědí počasí je spjatá i Česká televize. Největší změnu její diváci mohli zaregistrovat v roce 1994, kdy se papírové mapy proměnily v digitální obraz, vzpomínala ve Studiu 6 meteoroložka ČT Taťána Míková.

Do roku 1961 přinášela předpověď animovaná postavička svatého Petra. „Opravdu mě nadchnul a já jsem zjistila, že byl i docela populární. Takže když byla v roce 1960 spartakiáda, tak on tam se sportovními komentátory provázel,“ připomněla Míková.

Od roku 1961 se na obrazovkách tehdejší ČST objevoval meteorolog Rudolf Koubek. Ten nejprve jednou týdně, později již denně, přicházel s relací Jaké bude počasí. „Pan doktor Koubek tehdy stál u takového otočného panelu, který měl tři strany. Na každé straně byla jiná mapa a já bych řekla, to musel být jakýsi předchůdce toho našeho dálkového ovládání se kterým si nyní střídáme obrázky,“ vzpomínala.

Předpověď počasí v roce 1975
Zdroj: ČT24

První éra ukazovátek, ručně kreslených map a magnetů trvala v ČT 33 let. „Já myslím, že pro diváka byla asi největší změna, když z roku 1993 na 1994 se všechny papírové mapy a magnety proměnily v digitální obraz. To znamená v počítačový obraz, který se skloubil s obrazem z kamery,“ popsala.

Meteorologové si tak museli začít zvykat na nové pracovní postupy. „Mapy jsme kreslili na papír a odnesli na zařízení, kde pracoval zkušený grafik. Ten ty mapy ručně překreslil, aby se daly vysílat,“ nastínila. Ve vysílání pak tehdy jednotlivé obrázky přepínali režiséři. „Pro nás potom v roce 1999 bylo velmi příjemné, když jsme dostali do ruky to dálkové ovládání,“ podotkla Míková.

Taťána Míková
Zdroj: ČT24

Ani s pokročilou technikou ale někdy nebylo možné zabránit horkým chvilkám před kamerou. Často bylo na vině právě nefunkční dálkové ovládání. „Mně se jednou stalo, že se dokonce vypnulo úplně celé studio. Zhasla světla, vypnuly se monitory a asi tak dvě vteřiny nebylo vůbec nic,“ řekla meteoroložka.

Díky záložním zařízením se naštěstí záhy podařilo, aby systém naběhl a světla se začala opět rozsvěcovat. „Ale já jsem vůbec nevěděla, jestli vysíláme, co vysíláme a hlavně – jediná věc, která v tom studiu zůstala pořád černá, byly moje kontrolní monitory, které mám po stranách a podle kterých vidím, kde stojím a jestli jsem vůbec v obraze celá,“ vzpomínala.

3 minuty
Předpovědi počasí z 24. 4. a 22. 7. 1982 – Vladimír Seifert a Magdalena Lípová
Zdroj: ct

Kromě zvládání nových situací přibylo meteorologům také vstupů. Zatímco nyní mohou diváci sledovat počasí v průběhu celého dne, dříve bylo omezené na dvě hlavní relace. „V začátcích se vysílalo počasí jen ve Studiu 6 a potom byly dvě večerní relace,“ dodala Míková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 7 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 7 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 21 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...