Kontroloři prověří, jak olympijský výbor zasahuje sportovcům do reklamy

Antimonopolní úřad prošetří omezení reklamy sportovců během olympijských her. Má podezření, že Český olympijský výbor (ČOV) spolu s Mezinárodním olympijským výborem zneužívají svého postavení při zasahování do reklamních a marketingových práv sportovců a dalších účastníků olympiád. ČOV neuspěl s kasační stížností a požadované obchodní záznamy musí úřadu vydat.

„Nejvyšší správní soud (NSS) se ztotožňuje se závěrem krajského soudu o nedůvodnosti žaloby, a kasační stížnost proto rovněž jako nedůvodnou zamítl,“ uvádí soud v rozsudku, který ve čtvrtek zveřejnil na svých webových stránkách.

ÚOHS loni zahájil předběžné šetření kvůli pravidlu 40 Olympijské charty. V souvislosti s ním si vyžádal od ČOV obchodní záznamy, včetně několik let starých dokumentů. Výbor to považoval za neoprávněné a s úřadem se soudil. Předběžné šetření má za cíl ověřit pravdivost tvrzení v podnětu, který úřad obdržel v červnu 2019. Nejedná se tedy ještě o správní řízení.

Sponzorovi bez patřičné smlouvy neděkovat

Pravidlo 40 omezuje práva sportovců a sponzorů na propagaci během olympijských her i v období před nimi a po nich. Propagovat se smějí pouze firmy, které mají uzavřenou smlouvu s Mezinárodním olympijským výborem.

Pokud má sportovec například na vybavení logo společnosti, která nesponzoruje olympiádu, musí ho odstranit. Někteří výrobci proto sportovcům dodávají pro olympiádu vybavení rovnou bez svého loga.

Pravidlo se vztahuje i na prezentaci na sociálních sítích – tam sportovci svému sponzorovi například nesmí poděkovat a jinak na něj odkazovat. Za porušení hrozí i vyloučení z Her nebo odebrání medaile. Antimonopolní úřad proto chce prověřit, jestli nejsou tato pravidla neoprávněná.

„Ochránce olympijských symbolik“

ČOV v kasační stížnosti tvrdil, že podle zákona o ochraně hospodářské soutěže není soutěžitelem a ÚOHS neměl právo vyžadovat po výboru rozsáhlou obchodní dokumentaci. Rovněž se odvolával na svou roli ochránce olympijských symbolik, která je mu uložena zákonem. Antimonopolní úřad na svou obhajobu v rozsudku uvádí, že „výzvy byly směřované na poměrně úzký okruh informací, jejichž poskytnutí nebylo pro výbor náročné ani složité“.

Český olympijský výbor požadoval, aby soud označil postup antimonopolního úřadu za nezákonný a zakázal úřadu do věci dále zasahovat, protože k prověřování údajně nebyl důvod.

Nejvyšší správní soud všechny námitky Českého olympijského výboru odmítl. K argumentu, že ČOV ochraňuje olympijskou symboliku soud v rozsudku uvádí, že „zákonné zmocnění k nakládání s olympijskou symbolikou neznamená, že je výbor oprávněn s ní nakládat zcela libovolně v rámci obchodních, reklamních nebo obdobných účelů“. Požadované dokumenty tedy bude muset ČOV vydat.

Podobným případem se zabýval i německý Spolkový kartelový úřad (Bundeskartellamt), který v případě Německého olympijského sportovního svazu došel k obdobnému závěru jako česká justice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 45 mminutami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 6 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 13 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 15 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 18 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 19 hhodinami
Načítání...