Prezidentův expertní tým podpořil nový stavební zákon, řekla ministryně Dostálová

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana podpořil návrh nového stavebního zákona. Po jednání v Lánech to v sobotu řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Vláda zákon, který má výrazně zrychlit a zjednodušit stavební řízení, schválila na konci srpna. Experti zároveň podle ministryně navrhli několik úprav, které budou zařazeny do komplexního pozměňovacího návrhu k zákonu.

Video Události
video

Události: Experti prezidenta Zemana souhlasí s novým stavebním zákonem

Ministryně Dostálová je ochotna přistoupit na všechny pozměňovací návrhy, které povedou ke zrychlení a zefektivnění stavebního řízení.

Připomínky členů expertního týmu se podle Dostálové týkaly fungování dotčených orgánů. „Zejména jsme debatovali o povolení k nakládání s vodami,“ řekla ministryně. „Tak, jak jsme to domluvili s ministerstvem zemědělství, tak to povolení by platilo až při kolaudaci. A samozřejmě zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy právě říkali, že se trochu obávají, aby to nebylo pozdě, aby nestály třeba továrny nebo nějaké stavby, které by na to nakládání s vodami nedosáhly,“ uvedla dále Dostálová. Dodala, že o tom bude ještě debatovat s ministerstvem zemědělství.

Video Studio ČT24
video

Brífink ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové o novém stavebním zákonu

Svaz průmyslu i Hospodářská komora by podle ministryně také chtěly oddělit model samosprávy a státní správy u samotného stavebního povolení. Obě organizace plánují zjednodušit fázi územního plánování.

Hlavními principy nového zákona jsou podle dřívějšího vyjádření Dostálové jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti nebo apelační princip, kdy nadřízený úřad nebude vracet věc zpět k novému projednání.

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že zákon bude platit od jara příštího roku. Účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.

Návrh nového stavebního zákona je nyní ve sněmovně. Ministryně by chtěla, aby jeho první čtení přišlo na řadu 27. října. Schválit zákon má v plánu ještě v tomto volebním období. „Zatím ty lhůty odpovídají tomu, že skutečně platnost zákona by mohla nastat v dubnu nebo květnu příštího roku,“ řekla Dostálová. Nebude navrhovat zkrácení lhůty pro projednání zákona ve výborech.

Dostálová dále také informovala expertní tým o nových zdrojích z fondů EU. „Jde o zhruba 960 miliard korun, které budeme mít do roku 2027,“ řekla.