Lidé se kvůli koronaviru báli chodit k lékaři, vzrostl počet případů melanomu

Nárůst nejzávažnějších zhoubných nádorů – melanomů – přičítají kožní lékaři zanedbané jarní prevenci. Lidé se kvůli strachu z koronaviru vyhýbali vyšetření. Právě tyto pacienty vyhledává Stan proti melanomu, který jen za dva dny odhalil 89 zhoubných nádorů.

Video Události
video

Události: Přibylo případů melanomu

Ročně zhoubným melanomem onemocní tři a půl tisíce lidí. Včasnému odhalení pomáhá speciální přístroj, který umí přiřadit konkrétní znaménko na konkrétní místo a podívat se, jestli zůstalo stejné.

Například v ordinaci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zaznamenali pokles pravidelných prohlídek. Na jaře přišlo o třetinu méně pacientů než před rokem.

„Následně jsme také viděli, že v období července a srpna přicházeli lidi s pokročilejšími nádory, které už prorůstají hlouběji do kůže a kde ta naděje na desetileté přežití významně klesá,“ popsala dermatoložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Monika Arenbergerová.

Prevenci odložila i paní Jana, která je zároveň těhotná. Ta nyní čeká na vyříznutí melanomu a další léčbu. „Začala koronavirová krize, tak jsem si říkala, že zbytečně nepůjdu rychle do nemocnice,“ vysvětlila pacientka.

Fronta v Praze ale naopak ukázala, že o prevenci je zájem. Zdarma je vyšetřili ve stanu proti melanomu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nabádá, aby se lidé nebáli obecně k lékaři chodit a aby nepodceňovali prevenci.

Lékaři ve stanech vyšetří zhruba čtyři tisíce lidí. Další možnost budou mít příští týden v Brně a Ostravě.