Za těžké ublížení na zdraví a agresivní jízdu uložil soud šest let vězení

Středočeský krajský soud udělil devětačtyřicetiletému Miroslavu Štíbrovi za agresivní najíždění na souběžně jedoucí auto a rozbití okna skleněnou kuličkou šestiletý trest vězení. Odsoudil ho za pokus o těžké ublížení na zdraví rodiny, která ve voze jela. Muži zároveň na sedm let zakázal řídit motorová vozidla. Rozsudek není pravomocný. Štíbr, který vinu od počátku odmítá, se na místě odvolal.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/BrianAJackson

„Je jasné, že za volantem seděl obžalovaný,“ konstatoval předseda senátu Jiří Wažik. Podle odůvodnění verdiktu neměl nejmenší pochybnosti o výpovědích rodiny, která v zasaženém autě seděla. Muž, žena i dva nezletilí synové Štíbra při rekognici poznali. Obžalovanému zámečníkovi podle něj nepomohl ani zvolený způsob obhajoby. Štíbr se nesnažil podpořit své prvotní tvrzení o tom, že auto v době incidentu neřídil, ale snažil se prokázat, že kuličkou nelze rozbít okno u auta.

„Obžalovaný nebyl schopný udržet své emoce,“ řekl dále Wažik. Muž v roce 2009 hodil cihlu po policejním autě a v roce 2015 napadl řidiče dodávky a postříkal mu sedadlo spolujezdce benzinem. Tyto skutky sice již nemohly posloužit jako přitěžující okolnosti v současné kauze, svědčí však podle soudce o jeho postoji k obecným normám.

Štíbr podle obžaloby v srpnu 2018 na silnici z Prahy do Příbrami najížděl na volkswagen, ve kterém jela rodina se dvěma malými syny. Podle žalobce si vynucoval uvolnění levého jízdního pruhu, i když podle svědků byl velmi hustý provoz a oba pruhy byly plné.

Polehčující okolnost: byla to kulička, ne cihla

Když Štíbrovi řidič volkswagenu neuhnul, ve zhruba 90kilometrové rychlosti ho zprava podjel, a aby se pomstil za neuvolnění levého pruhu, hodil podle žalobce do spolujezdcova okna volkswagenu skleněnou, více než dva centimetry širokou kuličku. Rozbil přitom okno a sklo pořezalo ženu na sedadle spolujezdce i šestiletého syna, který seděl za ní.

Muž má podle verdiktu také uhradit rodině 300 tisíc korun jako náhradu za způsobenou újmu. Chlapec, kterého kulička zasáhla, trpěl po nějakou dobu posttraumatickou stresovou poruchou. Žena u soudu uvedla, že od incidentu odmítá řídit, děti se v autě bojí. „Prostě život se změnil k horšímu,“ prohlásila.

Štíbr dále trvá na nevině. „Od počátku jsem říkal, že jsem to auto neřídil,“ řekl ve svém závěrečném proslovu. Rodina si podle něj našla jeho fotky a podle toho ho označila za viníka. Jeho právníci pak zejména zkritizovali znalecký posudek a poukázali na vyšetřovací pokus, ve kterém se skleněnou kuličkou nepodařilo sklo vozidla prorazit. Soudce mu však neuvěřil a za jedinou polehčující okolnost pro muže označil to, že hodil pouze kuličkou, a ne třeba cihlou.