V každém kraji bude posílené odběrové místo pro Čechy mířící do Řecka, oznámilo ministerstvo

V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka. Ministerstvo zdravotnictví tak reaguje na to, že čeští turisté musejí při příjezdu do Řecka od příštího pondělí předložit negativní test na koronavirus. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je lidí, kteří mají zaplacené zájezdy od 17. srpna do konce září, asi 32 tisíc. Cestovní kanceláře, které lety do země organizují, mají ministerstvu na e-mail crtexterni@mzcr.cz hlásit počet klientů podle bydliště a času odletu.

Video Události
video

Události: Cestování do Řecka

Lidé si musí test zaplatit sami, cenu pro samoplátce stanoví odběrová místa a laboratoře. Ve fakultních a krajských nemocnicích je cena 1756 korun. Na soukromých odběrových místech může být vyšší, někde dosahuje s expresním příplatkem až 7000 korun.

„Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku. Aby to nebylo zneužíváno,“ řekla Rážová. 

Podle hlavní hygieničky mají lidé využít testovací místo ve svém kraji, kde ho zajišťuje fakultní nebo krajská nemocnice. Odběr i test v laboratoři podle ní proběhne přednostně. Od převzetí vzorku v laboratoři trvá nejméně šest hodin.

Ti, kteří do Řecka vyráží na začátku příštího týdne, začali s obvoláváním hned, jak se o povinnosti prokázat se negativním testem dozvěděli. Mnozí se ale setkali s přeplněnými termíny. „Opravdu mě zarazilo, že testovací místa nejsou připravená na ten nápor, nemají kapacity, a ráno to vypadalo, že si ten test ani nezvládneme zajistit,“ říká třeba Jitka Hovorková. Do Řecka společně s rodinou přitom odlétá už příští týden v úterý.

Povinný je podle Rážové PCR test na koronavirus, tedy výtěrem z nosohltanu, a prohlášení o bezinfekčnosti od praktického lékaře. Formulář je dostupný na webu ministerstva. „Praktici nefungují přes víkend. To je docela slabé místo a velmi těžko se ovlivňuje,“ zdůraznila Rážová.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v minulých týdnech uvedl, že Česko by mělo mít větší vliv na kapacity testování a odběrových míst. Nemocnice by měly podle něj vytvořit jejich páteřní síť. „Až bude kapacita navýšená, měla by být až 15 tisíc testů denně,“ dodala Rážová. Aktuálně jsou odběrová místa v celé zemi podle ní schopna za den provést asi osm tisíc testů. 

Už před brífinkem hlavní hygieničky se informace o vyhrazených odběrových místech pro cestovatele do Řecka objevily na Twitteru Chytré karantény. „Řešíme s cestovkami opatření v Řecku. Nastavujeme systém řízených odběrů podle odletů. Občanům, kteří cestují do Řecka, doporučíme konkrétní odběrová místa u fakultních a krajských nemocnic. Případně i soukromé poskytovatele zdravotní péče,“ píše se na sociální síti. 

Opatření platí od příštího pondělí 

Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Test nesmí být starší než tři dny. 

Český premiér Andrej Babiš řekl, že ho krok Řecka překvapil, a označil situaci za nepříjemnou. Chce o ní dál jednat. Podle Rážové je šance, že Řecko zase ČR vrátí na seznam bezpečných zemí, nejspíš za dva týdny.

Cestovní kanceláře: Klienti zájezdy do Řecka nestornují

Čeští turisté, kteří mají koupené zájezdy do Řecka, je podle cestovních kanceláří a agentur nemají zájem kvůli povinnému testování na covid-19 stornovat. Zjišťují podrobnosti o odběrných místech nebo cenách testů. Většina cestovních kanceláří ale zatím oficiální vyjádření ke stávající situaci nezveřejnila.

Někteří lidé se ale kvůli povinnosti prokázat se negativním testem snaží změnit termín dovolené. „Část se snažila svůj zájezd přebookovat na bližší termín, aby mohli odletět ještě bez té povinnosti testů. Kde to bylo z kapacitních důvodů možné, tam jsme to umožnili,“ říká třeba mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Podle Asociace cestovních kanceláří ČR i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nemají klienti v tomto případě nárok na bezplatné zrušení pobytu. Storno poplatky se řídí jednotlivými smlouvami o zájezdu.