Zemřel Greenhorn a karikaturista Jan Vyčítal

Ve věku 77 let v neděli zemřel jeden z průkopníků české country a zakládající člen skupiny Greenhorns Jan Vyčítal. Veřejnosti byl známý nejen jako zpěvák, kytarista a textař, ale i jako karikaturista a autor kreslených vtipů. O jeho úmrtí informovala skupina Greenhorns na svých webových stránkách.

Video Události v kultuře
video

Zemřel Jan Vyčítal

„Dnes (v neděli) odešel na poslední vandr do věčného kraje modré trávy zakládající člen skupiny Greenhorns Honza Vyčítal. Suchou stezku, Honzo, a slunce nad hlavou!“ uvedli členové kapely. Příští neděli by Vyčítal oslavil 78. narozeniny.

K trampskému způsobu života Vyčítala inspirovaly knihy Jaroslava Foglara. Líbil se mu skauting, příroda a všechno, co souviselo se zakázanou Amerikou. Trampská kytara ho přivedla až ke kariéře profesionálního hudebníka. Za normalizace měl zákaz umělecké činnosti.

Video Události
video

Zemřel Greenhorn a karikaturista Jan Vyčítal

Zdroj: Události ČT

Po pražském jaru nesměl publikovat

Mnohé jeho písničky vešly do zpěvníků a dodnes trampové zpívají jeho Oranžovej expres, Pivní džíp, Cadillac, Rovnou, tady rovnou, Blízko Little Big Hornu, Červenou řeku, Blues Folsomské věznice, Když náš táta hrál a další.

Vyčítalovo jméno znali také čtenáři satirického časopisu Dikobraz. Pro tento a další tiskoviny dodával kreslený humor. Po roce 1968 nesměl několik let publikovat, tvořil proto pod pseudonymy. Později se jeho obrázky na stránky novin a časopisů vrátily, vedle toho ilustroval řadu knih.

Vyčítal se narodil v Praze na Pankráci, vystudoval obor propagační grafika na střední výtvarné škole. Poté začal pracovat ve výtvarném oddělení Československé televize a rychle se prosadil jako karikaturista a výtvarník s typickým rukopisem.

V roce 1965 spoluzaložil skupinu Greenhorns, která se za normalizace musela povinně přejmenovat na Zelenáče. Skupinu dál vedl i přesto, že to v 80. letech nemohl dělat oficiálně, protože neměl hudební vzdělání.

Pro Greenhorns, kteří hráli hlavně americké tradicionály a hudbu tamních hvězd country, psal většinu textů. Mnohé z amerických lidovek převyprávěl pro české posluchače a staly se z nich hity. Zpíval je on sám a Michal Tučný či Josef Šimek. Některé texty napsal Vyčítal například i Haně Zagorové nebo Věře Martinové.

Video Události v kultuře
video

Záznam koncertu Greenhorns (2005)

Záznam koncertu Greenhorns (2005)

Písničky Jana Vyčítala (2004)

13. komnata Jana Vyčítala (2007)