Senátor Fischer se obrátí na policii kvůli pročínským aktivitám agentury, kterou si najal Home Credit

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) se rozhodl podat trestní oznámení kvůli pročínským aktivitám agentury C&B, kterou platila firma Home Credit International miliardáře Petra Kellnera. Policie by podle něj měla prověřit, zda nešlo o přípravu trestné činnosti. Podle ředitele agentury Tomáše Sazimy je senátorův záměr buď nepochopením práce agentury, nebo účelovou snahou vytvářet lživou konstrukci.

Pavel Fischer
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost parlamentu,“ uvedl Fischer k informacím serveru Aktuálně.cz. Podle nich agentura měla vylepšit obraz Číny v Česku a pokoušela se ovlivňovat obsah médií i politiky. Fischer, kritik čínského režimu, byl podle serveru předmětem „interního monitoringu PF“.

„Nevím, co to znamená,“ reagoval na to Fischer. Dodal ale, že policie má za úkol mimo jiné ochranu ústavních činitelů. Podrobnosti trestního oznámení nechtěl senátor zatím prozradit. Text oznámení chce ještě konzultovat s právníky.

Ředitel agentury nevysvětlil, proč Fischera monitorovali

Sazima v reakci uvedl, že interní monitoring je „monitoring k interním potřebám agentury, nikoli klienta“. „Ten o tomto monitoringu ani nevěděl, ani si jej neobjednal,“ uvedl Sazima bez uvedení, kdo klientem je. „Podotýkám, že vždy se jednalo o analyzování otevřených zdrojů, jako jsou sociální sítě či média,“ dodal.

Sazima zaslal i příklady monitoringu Fischera. Jde o několik e-mailů z letošního července adresovaných Sazimovi. Odesílatel, jehož jméno je začerněno, popisuje Fischerova vyjádření v médiích či na sociálních sítích například k ústavní žalobě na prezidenta, kauze varování českých úřadů před čínskou firmou Huawei nebo krocích Ruska v mezinárodních vztazích.

Proč agentura Fischera monitorovala, Sazima nesdělil. Uvedl jen, že nešlo o činnost s cílem ovlivnit fungování parlamentu. Fischerův záměr podle něj „vychází buď z hlubokého nepochopení práce jakékoliv PR agentury, nebo z účelové snahy vytvářet a rozvíjet lživou konstrukci o údajném vylepšování obrazu čínského komunistického režimu v ČR“, dodal.

Skupina PPF, do níž Home Credit spadá, uvedla, že monitoring veřejných mediálních výstupů je legitimní součást komunikační praxe. „V případě senátora Pavla Fischera si jej agentura navíc vedla jen pro svoje vlastní potřeby, tedy nebyl předmětem žádné smlouvy,“ reagovala PPF.

Mluvčí firmy Home Credit Milan Tománek se už dříve proti informacím serveru Aktuálně.cz ohradil. „Home Credit je přesvědčen, že se jedná o cílenou, široce a dlouhodobě vedenou kampaň, ve které nechybí ani trestněprávní aspekt. Zveřejněné materiály jsou evidentně kradené a nelze vyloučit, že jsou i pozměněné. Proto Home Credit bude nadále postupovat a komunikovat v celé věci pouze právní cestou,“ reagoval tehdy Tománek.

Nyní uvedl, že se firma vyšetřování kvůli Fischerovu oznámení neobává a je připravena s vyšetřovateli spolupracovat.

Fischer zval Kellnera do Senátu

Fischer na jaře pozval Kellnera na jednání zahraničního výboru horní komory. Důvodem byla spolupráce Kellnerovy investiční skupiny PPF s čínskou firmou Huawei, před jejímiž technologiemi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kellner pozvání odmítl, místo toho se sešel s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Ujistil ho údajně, že jeho firmy budou dodržovat případná omezení pro Huawei.

PPF je majoritním vlastníkem telekomunikačního operátora O2 a vlastní největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí Cetin. Obě firmy už technologie Huawei využívají, stejně jako další dva tuzemští mobilní operátoři. O Huawei se navíc mluví jako o možném dodavateli technologií pro mobilní sítě takzvané páté generace (5G). Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to popírá.