Ústavní soud zrušil poplatek za podání podnětu k antimonopolnímu úřadu

Lidé opět mohou bez poplatku zpochybnit veřejné zakázky u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Poplatek 10 tisíc korun ve středu zrušil Ústavní soud, vyhověl tak návrhu nevládní organizace Transparency International. Nález vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Zrušené ustanovení zákona říkalo, že při podání podnětu k zahájení správního řízení vybere antimonopolní úřad 10 tisíc korun ke každé veřejné zakázce. Pokud podávalo podnět více lidí společně, vybíral se poplatek pouze jednou. Poplatek se nevracel, nebylo ani možné rozhodnout o osvobození nebo prodloužení lhůty.

Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter.

Stejný názor zaujal Nejvyšší správní soud. Následně se nevládní organizace obrátila na Ústavní soud. Jeden ze tříčlenných senátů pak návrh na zrušení části zákona o zadávání veřejných zakázek předal plénu, tedy sboru všech ústavních soudců.

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky byl poplatek od začátku nesmyslný a vytvářel umělou překážku pro přezkoumávání veřejných zakázek. „Přitom systém veřejných zakázek je založený na veřejné kontrole,“ řekl Ondráčka.

Úřad bude při přijímání podnětů postupovat v souladu s nálezem soudu. „Již nyní ÚOHS prověřoval ve zjednodušeném režimu i podněty nezaplacené a v případě, že získal podezření na možné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, zařadil danou věc do plánu kontrol,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Úřad ale dál setrvává na názoru, že poplatek zavedený českými zákonodárci plnil svou roli, neboť účinně zabraňoval podávání nedůvodných šikanózních, obstrukčních nebo hromadných podnětů.

Ústavní soud: Poplatek je nelogický a někdy až absurdní

Podle soudu norma zpoplatnila podání podnětu i v situaci, kdy je stát povinen vykonávat jednu ze svých zákonem stanovených činností. „Ta konstrukce byla nelogická a vnitřně rozporná,“ uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Absurdita poplatku se podle soudu naplno projevuje i v tom, že od něj nejsou osvobozeny ani státní orgány nebo územně samosprávní celky. Jistě při tom nelze tvrdit, že by právě tyto subjekty chtěly nedůvodně zatěžovat úřad nebo samotné zadavatele zakázek, uvedl v nálezu Šimíček.

Podle zastánců měl poplatek zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. Právní úpravu kritizovali protikorupční aktivisté i ombudsmanka Anna Šabatová. Poukazovala na to, že po změně zákona výrazně klesl počet podnětů k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

„Zákonnou úpravu, která ukládá povinnost zaplatit za pouhé podání podnětu na ÚOHS částku téměř ve výši minimální mzdy, jsem považovala za nemravnou. Části populace tím bylo omezeno právo obrátit se na státní orgán,“ uvedla Šabatová.

Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, uvedla Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek. Vláda ale žádosti Šabatové o zrušení poplatku nevyhověla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Předvolební debata o životním prostředí a zemědělství

Česká televize před volbami nabízí tematické debaty zástupců osmi uskupení s největším volebním potenciálem. Ve čtvrtek 18. září přijali pozvání k debatě moderované Marcelou Augustovou na téma životního prostředí a zemědělství Lukáš Blažej Chorovský (Piráti), Tomáš Dubský (STAN), Milan Křupka (Přísaha), Petra Novotná (SPD), Marie Pěnčíková (Stačilo!), Berenika Peštová (ANO), Marek Výborný (SPOLU) a Jaromír Wasserbauer (Motoristé).
20:05Aktualizovánopřed 30 mminutami

Rezignoval šéf KHNP, která má dostavět Dukovany

Prezident jihokorejské společnosti KHNP, která vyhrála tendr na stavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Dukovany, Ču Ho-wang rezignoval, informoval jihokorejský server The Chosun Daily. Pražská kancelář korejské společnosti uvedla, že projekt v Dukovanech bude pokračovat bez narušení a Čua do jmenování nového šéfa KHNP nahradí jeho zástupce. Rovněž podle mluvčího českého ministerstva průmyslu by změna ve vedení neměla stavbu ovlivnit.
20:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odborníci experimentovali s tím, jak hoří hala

V průmyslové zóně v Jeseníku hořela hala, ale cíleně a pod dohledem hasičů. Odborníci z ČVUT v unikátním experimentu zkoumali, jak se bude požár vyvíjet a jaké deformace konstrukci způsobí. V dalších měsících chtějí vyvinout software, díky kterému by si firmy mohly podle vlastních požadavků navrhnout haly bezpečnější.
před 2 hhodinami

Příběh malé Madlen připomene dokument

Je to příběh, který vyvolal vlnu solidarity. Prosba otce vážně nemocné Madlen o dárce kostní dřeně měla před půl rokem obrovskou odezvu nejen na sítích, ale i v realitě. A ta odezva trvá dodnes. Do registrů letos vstoupily desetitisíce nových dárců, kteří přinesou naději po celém světě. Nejvýraznější momenty příběhu Madlen přinese v pátek od 20:07 dokument ČT24 Madlen – dívka, která inspirovala Česko.
před 3 hhodinami

Úřady začaly doručovat voličské průkazy, do voleb zbývá patnáct dní

Do začátku sněmovních voleb zbývá patnáct dní, z tiskárny odjely poslední volební lístky. Úřady začaly také doručovat první voličské průkazy pro ty, kteří chtějí hlasovat mimo své trvalé bydliště. O průkaz je možné osobně požádat až do 1. října. Volební lístky přicházejí lidem poštou, k dispozici budou i v místě hlasování.
před 3 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal Zítka vězením za šíření poplašné zprávy

Chomutovský soud potrestal třemi roky vězení aktivistu Pavla Zítka za šíření poplašné zprávy. Obžalovaný popíral ve videích účinky očkování proti koronaviru, tvrdil, že vakcína způsobuje houstnutí krve, zpochybňoval existenci viru, některé příspěvky vysílal živě v době nouzového stavu. Trest uložil soud souhrnný, v únoru dostal Zítko roční podmínku za výtržnictví u soudu v Praze. Součástí trestu je zákaz pobytu v Praze na dva roky. Rozsudek není pravomocný, Zítko se na místě odvolal.
17:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami

EK vyhoví výzvě žádající zastropování cen nových povolenek, řekl Fiala

Evropská komise vyhoví návrhu Česka a dalších států a připraví návrh na zastropování cen nových emisních povolenek na individuální vytápění domácností a na pohonné hmoty, řekl premiér Petr Fiala (ODS) televizi CNN Prima News. Rozhodnutí zároveň označil za velký úspěch, byť českým cílem je tyto emisní povolenky vůbec nezavádět, dodal. K tomu se však dosud nepodařilo získat většinu.
před 9 hhodinami

Soud nepravomocně rozhodl o vydání jednoho pozemku v restituční kauze Walderode

Soud v Semilech rozhodl v restituční kauze Walderode částečným rozsudkem o vydání jednoho pozemku Johanně Kammerlanderové, vdově po Karlovi des Fours Walderode. Je v Turnově-Daliměřicích, jde o 1554 metrů čtverečních.
12:05Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...