Ústavní soud vyhověl stížnosti íránského podnikatele Zadeha na vazbu. Na svobodu ale zatím nejde

Krajský soud v Brně se opět musí zabývat vazbou podnikatele Abdullaha Zadeha. Ten je souzený ve dvou kauzách, které se týkají daňových podvodů při prodeji pohonných hmot a ovlivňování svědků. Jeho stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS), na svobodu ale zatím nemíří. Ve vazbě zůstává od prosince 2016. Aktuální nález vytýká krajskému soudu pochybení procesního rázu. Poté, co chtěl Městský soud v Brně vazbu ukončit, rozhodl krajský soud o jejím pokračování, aniž měla obhajoba možnost vyjádřit se ke stížnosti státního zástupce.

„Podá-li státní zástupce stížnost proti rozhodnutí soudu o propuštění obviněného z vazby, jež má být věcně projednána a je odůvodněna konkrétní argumentací, je třeba obhajobě poskytnout možnost se k ní vyjádřit,“ řekl soudce zpravodaj Radovan Suchánek. Zdůraznil, že ÚS dnešním nálezem nepředjímá výsledek vazebního řízení.

Podle Zadehova advokáta Zdeňka Koudelky se může postup krajského soudu jevit jako školácká chyba, spíše však jde o součást „justičního spiknutí“ ve snaze udržet Zadeha za každou cenu za mřížemi. „ÚS konečně zasáhl proti praktikám krajského soudu,“ řekl Koudelka. Soud je podle něj vůči Zadehovi dlouhodobě podjatý a kauza jednou vejde do justičních dějin.

Zadeh chce podat stížnost i do Štrasburku

I když ÚS Zadehově stížnosti vyhověl, podnikatel spokojený nebyl. Novinářům řekl, že podá další stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Poukázal na rozpory v rozhodnutích ÚS, pravděpodobnost úspěchu připodobnil ke hře v kasinu.

Městský soud v Brně nepravomocně poslal Zadeha na 3,5 roku do vězení za ovlivňování svědků v kauze daňových úniků, v níž je hlavním obviněným a hrozí mu tam ještě přísnější trest. V kauze daňových úniků verdikt zatím nepadl, Krajský soud v Brně ji řeší v desítkách dlouhých jednání, rozsudek by mohl vynést koncem letoška nebo příští rok.

V odvozeném procesu kvůli ovlivňování svědků uznal městský soud letos v březnu Zadeha vinným z křivého obvinění, nadržování a podplácení. Skupina pachatelů se podle obžaloby na Zadehův popud snažila dosáhnout toho, aby svědci v daňové kauze vypovídali nepravdivě. Dalším cílem bylo podle obžaloby křivé obvinění policistů, případně pracovníků justice.

Podnikatel čelí obvinění za daňové podvody ve výši 2,5 miliardy korun

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 do února 2016 kvůli podezření z miliardových daňových úniků při dovozu pohonných hmot. Na svobodu se dostal díky rekordní kauci 150 milionů korun. V prosinci téhož roku putoval do cely znovu, tentokrát kvůli ovlivňování svědků.

Letos v březnu městský soud při vynesení nepravomocného rozsudku Zadehovu vazbu ukončil. Rozhodnutí ale změnil po stížnosti státního zastupitelství krajský soud, podle kterého důvody vazby trvaly, a to vzhledem k možnosti útěku nebo opakování trestné činnosti. Ve středu začne krajský soud projednávat odvolání v kauze ovlivňování svědků. Měl by se znovu zabývat také otázkou dalšího trvání vazby.