Ne úplatek, ale policejní provokace. V kauze pražského Vincentina padl osvobozující rozsudek

Podmíněné tresty, které padly ve vleklé kauze Vincentinum, neplatí. Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil po zásahu Nejvyššího soudu obžaloby Viktora Labského. Podle původního verdiktu jako zprostředkovatel byl u předání dvacetimilionového úplatku; měl zajistit, že ministrstvo nebude dělat potíže, když v areálu Vincentina v pražském Břevnově vzniknou místo charitativního projektu komerční byty.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Kauza bývalého armádního areálu v Praze na Břevnově nekončí ani po šesti letech

Policejní zásah rozjel před šesti lety kauzu Vincentinum. Kauza ještě nekončí a poslední rozsudky naznačují, že se nevyvíjí pro stát zrovna příznivě. Nejvyšší soud loni vrátil na začátek její trestní rovinu, ve které dostali podmíněné tresty zprostředkovatelé, a nyní soudkyně Helena Králová z obvodního soudu vynesla osvobozující rozsudek.

Čerstvě osvobozený obchodník se zbraněmi Viktor Labský uspěl s argumentem, že předání dvacetimilionového úplatku, u kterého byl, mohlo být policejní provokací. Jeho obhájce Martin Pavlík od počátku tvrdil, že požadavek úplatku nepřišel ze strany ministerstva, nýbrž z druhé strany. Tou byla firma Limes Romanus, která chtěla na lukrativních pozemcích pražského Vincentina na Petynce postavit byty. 

Chátrající novogotický areál dříve využívala armáda, v roce 2006 jej ale ministerstvo obrany bezúplatně převedlo na Nadační fond Vincentinum. Ten dostal přísné podmínky pro jeho využití – čtvrt století ho nesmí prodat a areál měl sloužit handicapovaným lidem.

Po sedmi letech ale vyšlo najevo, že se místo toho domlouvá směna pozemků a výstavba komerčních bytů. Jak tehdy popsali Reportéři ČT, fond se společností Limes Romanus jednal o tom, že by za pozemek v Břevnově dostal jiný mimo Prahu a charitativní projekt uskutečnil tam. Vyhnul by se tak náročné rekonstrukci historických budov.

Zmíněný dvacetimilionový úplatek potom měl zajistit, že ministerstvo obrany takové výměně nebude bránit. „Můžu slíbit podporu, může slíbit vlídné zacházení a ještě vlídnější,“ říkal podle policejního spisu citovaného v obžalobě Labský členu představenstva Limes Romanus Vítu Krausovi. Ten se potom obrátil na policii, která mu poskytla peníze na úplatek, po předání peněz potom aktéry zatkla.

Poslední verdikt je pro Víta Krause nepochopitelný. „Opravdu nejsem žádný provokatér,“ podotkl a odmítl, že by s myšlenkou úplatku přišel on, jak obhajoba naznačovala. 

Ministerstvo obrany neuspělo ani se snahou vymoci od Nadačního fondu Vincentinum pokutu za porušení podmínek, za kterých areál získalo. Soudy rozhodly, že nárok k zaplacení pokuty nevznikl a Nejvyšší i Ústavní soud stížnosti ministerstva odmítly.

Stát ale navíc chce areál zpět. „Nadační fond nesplnil podmínky smlouvy, ke kterým se zavázal, to znamená nevyužíval objekty k veřejnému zájmu,“ zdůvodnil mluvčí ministesrtva obrany Jakub Fajnor. O tom, jestli získá stát Vincentinum zpět, má soud rozhodnout v listopadu.