Meteorologové varují před sobotními vedry na jihu Moravy. V celém Česku navíc hrozí požáry

V celé republice platí od pátku až do odvolání kvůli pokračujícímu suchu výstraha meteorologů na nebezpečí vzniku požárů. Dosud se varování týkalo jen severní poloviny Česka, kvůli minimu srážek v posledních i nadcházejících dnech se od pátečních 10:00 rozšířilo i na zbytek země. Meteorologové navíc varují před vysokými teplotami na jižní Moravě. V sobotu by tam mohlo být 30 až 33 stupňů Celsia.

Kvůli pokračujícímu suchu platí v celém Česku výstraha před požáry
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Varování před vysokými teplotami na jižní Moravě vydali meteorologové na sobotu od 12:00 do 21:00 a platí téměř pro celý Jihomoravský kraj.

„Očekáváme, že v dalších dnech se na území ČR vyskytnou jen lokálně slabé srážky. V důsledku toho bude nebezpečí vzniku a šíření požárů přetrvávat,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Lidé nemají rozdělávat oheň v přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Měli by také dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Podle týdenní předpovědi se v dalších dnech čekají jen ojediněle přeháňky, v neděli se mohou výjimečně objevit bouřky. Vedra z přelomu června a července se však nebudou opakovat. Teploty se mají pohybovat kolem 25 stupňů.