Konec venčení i mazlení. Ministerstvo chce zpřísnit podmínky pro chov exotických zvířat

Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit pravidla pro chovatele exotických druhů zvířat. Změny by se dotkly především provozovatelů cirkusů, hlavně těch, které jsou zaměřené na drezury slonů, medvědů anebo tygrů. Některé neziskové organizace uvítaly, že se situace zvířat v manéžích začala řešit. Jiné by cirkusy zakázaly úplně.

Video Události
video

Události: Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit chov exotických zvířat

Novela, jejíž návrh už ministerstvo poslalo k projednání vládě, má přispět k vyšší ochraně zvířat a zakazuje například rozmnožování vybraných šelem a lidoopů v zájmových chovech, jejich venčení na veřejnosti nebo koutky, kde se lidé můžou (obvykle za poplatek) s těmito zvířaty mazlit.

Nově se rozšíří zákaz drezury na mláďata delfínů a slonů, dosud se vztahoval na primáty, ploutvonožce, některé kytovce, nosorožce, hrochy nebo žirafy.

Novela se vztahuje také na veřejná vystoupení zvířat v cirkusech, televizi nebo filmu, pro která bude nutná licence od Státní veterinární správy. „Každý, kdo bude chtít pořádat veřejné vystoupení s vybranými druhy šelem nebo je rozmnožovat za účelem veřejného vystoupení, bude nově muset získat speciální licenci. Tu budou muset mít nejen cirkusy, ale i další subjekty jako televize či film,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Podle ministerstva jsou největší problémy v neodborných zájmových chovech zvířat, která vyžadují zvláštní péči, jako jsou šelmy, jedovatí hadi, krokodýli a z ptáků například sovy nebo dravci. Pro jejich domácí chovatele se zpřísní i další podmínky. Vedle rozmnožování nebudou moci tato zvířata být ani přivážena do Česka ze zahraničí.

Chovatelé budou muset také absolvovat kurz zaměřený na péči o uvedené druhy zvířat a chov budou moci zahájit až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu. K žádosti o jeho vydání budou muset doložit souhlas stavebního úřadu, že stavba je způsobilá pro chov.

Cirkusák: Ročně máme desítky kontrol

Zástupci cirkusů nicméně upozorňují, že už v současnosti rozhodně nejsou bez dozoru. „Do roku uděláme zhruba čtyřicet měst, kde hostujeme. V každém městě nám přijde kontrola. To jsou kontroly, které jsou dané. Mimo to nám chodí ještě mnoho neplánovaných kontrol a na udání,“ popsal syn principála Cirkusu Joo Patrik Joo.

Za speciální licenci s pětiletou platností by cirkus zaplatil deset tisíc korun. V případě, že by neplnil svoje povinnosti, mohl by o ni kdykoliv přijít. „Celkově je zákon určitý kompromis, ale je to na ochranu zvířat,“ okomentoval návrh Joo.

Názory neziskových organizací, které se do jednání o novele zapojily, se různí. Pro některé není řešením, jiní ji vidí jako začátek změny. „Novelu vnímáme velmi pozitivně, protože ji považujeme za jedno z prvotních systematických řešení, byť ne komplexních,“ sdělila tajemnice a právnička organizace Animal Eye Kamila Šrolerová.

„Licencování slouží jako jakýsi mezistupeň před tím, než se přikročí k úplnému zákazu. Tudíž nevidíme důvod, proč oddalovat nevyhnutelné,“ oponoval asistent kampaně Cirkus bez zvířat David Gardáš z organizace Svoboda zvířat. Podle této organizace by cirkusy měly skončit do tří let s kočováním a zajistit zvířatům podmínky, jako jsou v zoologických zahradách.

Na novele začal úřad pracovat poté, co celníci vloni na několika místech v České republice nalezli tělo usmrceného tygra a z něj vyrobené produkty určené pro černý trh. Na kauzu nelegálního porážení tygrů a obchodu s částmi jejich těl už loni ministerstvo životního prostředí reagovalo tím, že zakázalo komerční vývoz tygrů z ČR do zemí mimo EU. Před soudem se v kauze nyní zpovídají tři lidé, kterým hrozí trest do pěti let vězení.