Nejstatečnějšími psy byli Gauner, Konor nebo Irr. Jeden našel ztraceného seniora, další zachránil pána před medvědem

V anketě Statečné psí srdce letos posbírali většinu ocenění němečtí ovčáci. Policejní pes Gauner našel v lese dehydrovaného seniora, Konor zachránil svého pána před útokem medvěda na východním Slovensku a služební pes Irr vystopoval devítiletou dívku, která se ztratila z vodáckého kempu. Cenu dostal i labradorský retrívr Dag, který dokáže u své paničky rozpoznat nebezpečné výkyvy hladiny cukru v krvi. Anketu vyhlašuje časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report.

Jozef Adamčík je přesvědčený o tom, že mu pes jeho tchána zachránil život. Dramatické setkání s medvědem muž zažil, když se vydal v okolí města Margecany sbírat houby. Pes Konor začal být neklidný a znenadání odběhl stranou. „Původně jsem myslel, že se rozběhl za srnou,“ vylíčil Adamčík na čtvrtečním předávání cen. Vzápětí prý ale uviděl, že se za Konorem řítí medvěd. Pes tak dal člověku možnost uniknout, když upoutal pozornost šelmy na sebe.

Adamčík z nečekaného dobrodružství vyvázl z vyvrknutým kotníkem. Když doběhl na kraj lesa, byl prý přesvědčený o tom, že medvěd Konora roztrhal. Německý ovčák se však zhruba po hodině v pořádku vrátil.

Video Události
video

Události: Anketa Statečné Psí srdce

Termovize nepomohla, Gauner seniora našel 

Černého ovčáka Gaunera představil na ceremoniálu policejní psovod Lubomír Ábel. Neobvyklé psí jméno prý měl i Ábelův předchozí čtyřnohý kolega, jenž se jmenoval Kain. Gauner dokázal v loňských srpnových vedrech vyčenichat seniora, kterému při krmení lesní zvěře na Třebíčsku vypověděly službu nohy a zůstal v lese až do dalšího dne. Vysoké venkovní teploty neumožňovaly při pátrání využít vrtulník s termovizí. Gauner muže objevil za vyvráceným stromem. Pro Ábela to byl již třináctý nalezený člověk – ale teprve první, který své pohřešování přežil.

Video Statečné psí srdce 2018
video

Studio 6: Statečné psí srdce 2018

Asistenční signální labrador Dag zase pomáhá osmnáctileté Štěpánce, která trpí cukrovkou. „Upozorní mě ještě dříve, než dojde k záchvatu – já ty výkyvy nepoznám. Výsledky krve jsou lepší, psychicky se cítím jistější a mám větší volnost,“ popsala dívka.

Anketu Statečné psí srdce vyhlašuje každoročně časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report. Zvířecí vítězové jednotlivých kategorií automaticky postupují do nominace na prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž. Do desátého ročníku ankety bude možné navrhovat psí kandidáty od ledna do konce února příštího roku.