Odvolací soud zpřísnil tresty dvěma aktérům v ostravské větvi metanolové kauzy

Olomoucký vrchní soud zpřísnil o 11 měsíců trest dvěma mužům v ostravské větvi metanolové kauzy. Jde o distributora otráveného alkoholu Michala Klösela a Martina Svobodu, který smrtící směs distribuoval přes svůj stánek v Havířově. Ti mají za mřížemi strávit sedm let a devět měsíců. Naopak dalším distributorům, Petru Čaganovi a Václavu Zlámalovi, odvolací soud tresty snížil. Obžalovaný Bohumil Malátek a Martin Posládek si odpykají stejné tresty uložené krajským soudem. Jde o poslední hlavní obžalované v této kauze. Na svědomí mají smrt několika lidí.

Obžalovaní (zleva) Michal Klösel, Martin Svoboda, Václav Zlámal, Petr Čagan a Bohumil Malátek u Vrchního soudu v Olomouci

Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„U obžalovaného Klösela a Svobody jsme zohlednili námitky v odvolání státního zástupce. V případě obžalovaného Posládka zůstal trest stejný, u obžalovaného Zlámala a Čagana je trest nižší, neboť se pohybují v jiné trestní sazbě. Bylo také na místě kromě námitek žalobce přihlédnout k celkové délce řízení, která uběhla od spáchání celého trestného činu,“ uvedl předseda senátu Vladislav Šlapák.

Podle žalobkyně Jarmily Ošlejškové jde o tečku za hlavní kauzou metanol. Její uzavření vítá i kvůli délce řízení, která se promítla do snížení některých trestů. Podotkla, že žalobci zváží dovolání, ale příliš to nepředpokládá. „Vina byla zpřísněna podle našeho odvolání, těžká újma byla přiznána a to je pro nás důležité,“ doplnila žalobkyně.

Padesát korun za litr jedu

Podle rozsudku si Klösel objednal 2300 litrů alkoholu obsahující toxický metylakohol u Martina Jirouta, jemuž vrchní soud dříve potvrdil v hlavní větvi kauzy devět let. Šlo o celkem 2300 litrů alkoholu neznámého původu, který se prodával za 50 korun za litr. Klösel poté sjednal jeho prodej obžalovanému Posládkovi, aniž by zjišťoval původ alkoholu.

Od Posládka smrtící směs putovala k Martinu Svobodovi, který směs šířil prostřednictvím svého stánku v Havířově. Po požití toxické směsi zemřelo pět osob, uvádí rozsudek.

Posládek alkohol prodal také Václavu Zlámalovi z Havířova. Další obžalovaný Petr Čagan podle obžaloby opatřil dalšímu obžalovanému Bohumilu Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé.

Vyšší tresty žádal státní zástupce

Krajský soud v minulosti uložil šestici obžalovaných tresty vězení v rozmezí od pěti let a čtyř měsíců do osmi let a čtyř měsíců. Státní zástupce však u pěti z šesti obžalovaných žádal o vyšší tresty s poukazem na fatální následek v podobě úmrtí více lidí, způsobení těžké újmy na zdraví a bezprostřední ohrožení života dalších lidí.

Obžalovaní naopak vinu popírali, podle nich neexistují přímé důkazy, které by je se smrtící směsí alkoholu pojily. Odvolací soud žádali většinou o zproštění viny.