Aby děti věděly, že slepice snáší vejce. V Ostravě vznikla školka na farmě

V ostravské čtvrti Svinov začala fungovat Školička na farmě – Sluneční zahrada. Děti se v ní budou moct učit starat o zvířata nebo třeba pěstovat zeleninu, ovoce a byliny. Nevšední školka, ke které patří i malý statek, má za cíl vrátit dětem kontakt s přírodou.

Školička na farmě je první zařízení svého druhu v celém Moravskoslezském kraji. Uvedla to její vedoucí Ivana Zelinová. Smyslem školky je podle ní navrátit malé děti do přírody. Ty jsou sice velmi technicky zdatné, ale živý svět neznají, domnívá se Zelinová, která deset let pořádala dětské tábory. 

„Neví, že slepička snáší vajíčka, ovečky a kozičky si pletou dokonce i děti desetileté, dvanáctileté. Všechno znají jenom z Googlu, z mobilu, nejsou schopny pochopit, že i zvířátko, rostlinka potřebuje stravu, vodu, aby přežila,“ řekla. „Chtěli jsme děti navrátit z přetechnizované doby zpátky do skutečného světa.“ 

Ke školce patří pozemek o rozloze téměř tří tisíc metrů čtverečních, kde je vedle dětského hřiště malý statek s králíky, slepicemi, kačenami, zakrslými prasaty, ovcemi nebo kozami. V zahradě jsou záhonky pro pěstování zeleniny i květin a ovocné stromy. Plody, které si děti během roku vypěstují, pak taky sní. 

V novém ekologickém domě, který stojí vedle farmy, děti spí a jí. Kromě toho v něm chovají také exotická zvířata, jako jsou činčily, želvy, gekoni nebo třeba chameleon.  

„Děti se jdou starat o zvířátka, aby pochopily, že zvířata bez vody, bez stravy by jim umřela. Jdou je nakrmit, dát jim vodu, posbírat vajíčka a mezitím se vlastně učíme od barvy zvířátek, co potřebují k životu, jak se rodí mláďata,“ popsala vedoucí Zelinová. 

Jeden učitel se stará maximálně o šest dětí

V současnosti školku navštěvuje 14 dětí. Protože se ale chystá otevření druhé třídy, jsou v ní ještě volná místa. Celková kapacita je 24 dětí. Jeden pedagog nebo jedna chůva může mít na starost nanejvýš šest dětí, které jsou ve věku od jednoho až do sedmi let. 

Školku provozuje nezisková organizace Tábory v Beskydech podporovaná Evropskou unií. Zařízení má status dětské skupiny, což je alternativa mezi soukromou a státní školkou.

„Dětské skupiny běžně fungují v celé Evropě a konečně začínají fungovat i v České republice. Musíme taky předkládat vzdělávací program, který je schvalován ministerstvem, ale nemusíme se striktně řídit školským zákonem, což je výhoda v mnohých věcech,“ řekla Zelinová.

Rodiče například mohou dítě přivést na jakoukoliv hodinu nebo s ním můžou ve školce zůstat. „Adaptační proces je pomalý, průběžný, je to opravdu rodinného typu, je to flexibilní a dobré i pro děti s nějakými problémy, pro které zvířata představují můstek mezi opravdovým světem a jejich světem, třeba pro děti s ADD nebo ADHD (pozn. – poruchy pozornosti),“ dodala Zelinová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 1 hhodinou

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 2 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 3 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 4 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 5 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 13 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 14 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...