Ve většině mosteckých bytů nedosáhnou lidé na doplatek na bydlení, zóny se tam rozšíří

Už 75 rodinám z takzvaných bezdoplatkových zón úřady nevydaly doplatek na bydlení. Nejčastěji tuto dávku nedostali obyvatelé Mostu. Vyplývá to ze statistiky, kterou České televizi poskytl Úřad práce České republiky. V Mostě se bezdoplatkové zóny navíc brzy rozšíří a bude do nich spadat až 75 procent bytů. Dávky na bydlení omezilo už na 30 českých měst.

Lidí, kterým úřady neposkytly doplatek na bydlení, přibývá. Podle Úřadu práce ČR dávku nedostalo už 75 rodin. ČT o tom informovala jeho mluvčí Kateřina Beránková. Na doplatek nemají nárok lidé, kteří se nově přistěhovali do takzvaných bezdoplatkových zón. Ty na svém území vyhlásily přibližně tři desítky českých měst.

Nejvíc zamítnutných nebo odejmutých doplatků na bydlení je podle Beránkové v Mostě, a to 34. Následuje Chodov a Ústí nad Labem s 8 a 7 žádostmi.

Mostečtí radní se přitom rozhodli, že bezdoplatkové zóny ještě rozšíří. Podle primátora by měly zóny nově zahrnovat až 75 % všech bytových domů. Opatření začne platit během druhého zářijového týdne. „My jsme se rozhodli jít touhle cestou, přestože víme, že to není ideální řešení,“ uvádí primátor Mostu Jan Paparega (nestr. za Severočeši Most).

Zavedení bezdoplatkových zón mělo zabránit tomu, aby do problematických částí měst přijížděli další lidé závislí na dávkách. Také mělo přimět majitele bytů, aby nevymáhali vysoké nájmy od sociálně slabých. Podle primátora Mostu se ale situace zatím nezlepšila.

„Především by se měl změnit a sjednotit systém vyplácených dávek. Doplatek neznamená moc vysokou částku a kromě něj jsou tu i jiné dávky ve hmotné nouzi,“ tvrdí Paparega.

Bezdoplatkové zóny kritizují především sociální pracovníci. „Provozovatelé ubytoven nereagují na to, že lidé berou nižší dávky. Vědí, že lidé nemají kam jít, a musejí si nějakým způsobem sehnat peníze,“ říká Matěj Hon z organizace Platforma pro sociální bydlení. Šance, že nižší dávky přesvědčí nezaměstnané lidi, aby si hledali zaměstnání, jsou podle něj nízké.

„Jsem přesvědčený o tom, že když několik let žijete na ubytovně z ruky do úst, klesá i vaše motivace najít si práci,“ domnívá se Matěj Hon. Podle něj bezdoplatkové zóny situaci neřeší a měly by je nahradit efektivní programy na podporu zaměstnanosti.

Možnost vyhlásit bezdoplatkovou zónu mají města od června minulého roku, kdy začala platit novela zákona o hmotné nouzi. Řada zón vznikla například v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. Kladno ve středních Čechách zavedlo bezdoplatkovou zónu na celém území města.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 12 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 22 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 23 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 23 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánovčera v 18:42

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...