Poušť v Česku? Nejvzácnější je rovnou Sahara. Ta moravská

Hodonínsko se nemusí chlubit jen svými viničními tratěmi, ale také rozlehlými planinami a písečnými dunami nedaleko Bzence. Fakticky se přitom o žádnou poušť nejedná, třebaže by tomu mohlo nasvědčovat přízvisko Moravská Sahara. Jak k němu v Česku unikátní biotop přišel? Za všechno vlastně může špatné hospodaření člověka a jeho neohleduplnost daná touhou po rychlejší dopravě.

Písečný pruh po obou stranách železniční trati mezi stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz na Hodonínsku je široký přibližně šedesát metrů, dlouhý deset a půl kilometru o celkové ploše sto hektarů.

Pás území prošel vypleněním z rozhodnutí vídeňské vlády v 19. století, která zde vystavěla Severní dráhu císaře Ferdinanda s hlavní trasou Přerov–Břeclav. Začátek území značí Bechtelův pomník u silnice nedaleko trati Bzenec–Přívoz a končí pískovnou, ve které se stále těží na Slovácku dobře známý „strážnický písek“.

Tato lokalita sousedí s dalšími významnými chráněnými územími, jakými jsou přírodní park Strážnické Pomoraví a přírodní památka Osypané břehy. Před dvaceti lety se pak staly národní přírodní památkou samy Váté písky, jak se Moravská Sahara jmenuje oficiálně.

Vichřice krajinu zdevastovala

Samotný vznik tohoto ojedinělého úkazu odborníci vysvětlují různě. Podle některých geologů sem koncem doby ledové větry navály deseti- až dvacetimetrovou vrstvu písku. Ve skutečnosti ale písky pocházejí ze sedimentů řeky Moravy. 

„Z mořských usazenin vyvál vítr před deseti tisíci lety jejich nejjemnější části, tyto písky jsou z geologického hlediska hodně kyselé a dosahují mocnosti až třicet metrů,“ vysvětlil Vladimír Šácha ze Vzdělávacího a informačního centra Bílé Karpaty. 

Současné přesypy jsou pozůstatkem dun, které v těchto místech vznikly před mnoha tisíci lety. Svým půdním složením jsou Váté písky podle laboratorních rozborů dalším unikátem. Shodují se s nejsušší pouští na světě – asijskou pouští Gobi. Písek z Moravské Sahary je proto hojně využíván pro výrobu omítek a střešních krytin.

Začátkem devatenáctého století byl stav okolních lesů doslova katastrofální. Zmizely zde veškeré vzrostlé porosty a na místě zůstaly pouze křoviny a pařezy. „Rovinou vanuly prudké větry, měnící se v zimě a na jaře ve vichřice. Strhávaly s sebou sníh i půdu. Uskutečnily se sice pokusy zalesnit plochy akátem, javorem a topoly, ale bez úspěchu,“ dodává Šácha.

Intenzivní kácení stromů obnažilo písečnou půdu, písek se začal dávat do pohybu a pokryl i pole v širším okolí. Vytvořily se zde i pohyblivé písečné duny. Již na počátku 19. století je pak toto místo pamětníky označeno jako naprostá pustina.

Spásný nápad s bramborami

Les se do krajiny vrátil až se zásahem zájmu místního lesníka po roce 1825. Nadlesní z Bzence Jan Bedřich Bechtel zkoušel v oblasti vysazovat různé druhy dřevin. Nejvíce se mu osvědčila borovice, ale vysázel zde i duby, olše a břízy. Vysokým dřevinám se ovšem v kyselé půdě začalo dařit až díky jeho nápadu zasadit mezi stromy brambory, které zastínily sazeničky jehličnanů.

Do poloviny 19. století se podařilo obnovit lesy na více než dvou tisících hektarech. Úzký pruh kolem železnice však zůstal trvale nezalesněný. V osmdesátých letech minulého století, kdy přestaly jezdit parní lokomotivy, začalo území zarůstat nálety semen borovic.

Koncem osmdesátých let začali ochránci přírody stromy likvidovat. Prakticky každoroční odstraňování borovic trvá dodnes kvůli jejich masivnímu rozrůstání do chráněného pásu.

Biotop nemající obdoby

Na území Moravské Sahary tak dnes leží celorepublikově nejvýznamnější území výskytu pískomilné fauny a flóry. V řídké vegetaci rostou především teplomilné druhy rostlin vázané na kyselé písky – mechorosty a lišejníky. Odborníci zde objevili řadu vzácných druhů střevlíkovitých brouků, bohatá je fauna blanokřídlých, zejména kutilek, žahalek a včel.

Návštěvníci mohou při troše štěstí pozorovat kudlanku nábožnou nebo jednu z nejpočetnějších populací ještěrky zelené na našem území. Žije zde i řada ptačích druhů, například dudek chocholatý nebo skřivan lesní.

Samostatnou kapitolu tvoří pavouci, které zde vědci studují teprve v posledních letech. Biologové v zeminách zaznamenali několik desítek druhů, z nich mnohé patří mezi teplomilné vzácnosti v celoevropském měřítku. Jedním z příkladů je stepník rudý. Důležitost uchování krajiny v nezměněné podobě dokládá i objevení tří zcela nových druhů pavoukovců v rámci České republiky a jeden druh vědci dosud neprozkoumaný.

Nedaleko za pískovnou, která těsně sousedí s rezervací, je další přírodní památka, takzvané Osypané břehy. Neregulovaná řeka Morava zde vytvořila kulisy pro film Cesta do pravěku Karla Zemana z roku 1955. Zatopené meandry, které se nazývají výsepy, vytvářejí ve Vátých píscích deset až patnáct metrů hluboké nádrže, ve kterých se projížděli hrdinové Zemanova filmu v době třetihor.

Požár v roce 2012 zničil podstatnou část lesů

V květnu roku 2012 vznikl požár u turistické základy Littner, tedy v těsné blízkosti Vátých písků, a kvůli silnému větru a suchému prostředí se začal nekontrolovatelně rychle šířit. Kouř z ohně bylo možné vidět ze vzdálenosti dvaceti kilometrů. Na místě musely zasahovat jednotky z celého Jihomoravského a Zlínského kraje.

Hasičům se tehdy do cesty postavila právě zdejší Sahara; k nejbližšímu čerpadlu vody, tedy řece Moravě, museli absolvovat několik kilometrů přes těžký písečný terén, a na boj s plameny tak bylo potřeba přivolat i vrtulníky.

Až druhý den se hasičům podařilo požár lokalizovat, zastavit šíření a zneškodnit viditelný plamen. Po dvou týdnech se podařilo zneškodnit i podzemní hoření, ale kontroly lokality trvaly ještě týdny. Bylo povoláno asi patnáct set hasičů, tři vrtulníky a požární tank. Spotřebovalo se téměř 21 milionů litrů vody.

Během požáru shořelo 184 hektarů borového lesa, což místní biotop výrazně ohrozilo – navzdory tomu, že ochránci přírody šíření lesa regulují, jeho absence je pro rostlinstvo a živočišstvo stejně nežádoucí; specifikum krajiny totiž vzniká právě v souhře lesa a „moravské pouště“.

Oblast Vátých písků si lze projít po naučné stezce nebo skupinově po dohodě s průvodcem Informačního střediska Bílé Karpaty. V části národní přírodní památky se nachází i in-line trasa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o clech i sociálních sítích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o amerických clech a přemítali i nad otázkou, zda bude všechno dražší. Řeč přišla i na odpovědný život na sociálních sítích nebo na památníky a ideologie. I ty totiž rozdělují českou společnost. Debatovali šéfredaktor Respektu Erik Tabery, dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka a zpěvačka Iva Pazderková, šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek a módní návrhář Jan Černý.
před 4 hhodinami

Organizace tlačí na regulaci alkoholu

Dvacítka organizací včetně české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala politiky k omezení dostupnosti alkoholu. Navrhují regulovat reklamu nebo místa a dobu jeho prodeje. Cílem je snížit konzumaci, podle statistik totiž až desetina Čechů starších patnácti let denně nadměrně popíjí.
před 6 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 16 hhodinami

Státní podnik varuje před podvodným webem pro nákup dálničních známek

Řidiči by si měli dát pozor na podvodný web napodobující oficiální prodejní portál s dálničními známkami edalnice.cz. Podvodná stránka nemá s oficiálním webem nic společného. Obsahuje sice správný ceník, po zaplacení částky ale řidiči dálniční známku neobdrží. Na podvod upozornil státní podnik Cendis, který oficiální e-shop provozuje.
před 19 hhodinami
Načítání...