„Zajišťovací příkaz je poprava. Pro finanční úřady se musí zavést lhůty,“ říká nový senátor Goláň

Takzvané zajišťovací příkazy, které může na poplatníka daně uvalit finanční úřad, znamenají v podstatě popravu a konec firmy, je přesvědčen nový senátor Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21), který za zlínský obvod nahradil Františka Čubu (SPO). Kontroly jsou podle něj ještě horší a procesy správců daně by si zasloužily jasně stanovená pravidla a hlavně lhůty. Jako finanční poradce se setkává s dopady zajišťovacích příkazů a mluví o jejich zneužívání finanční správou. Jde podle něj o natolik absurdní praxi, že tomu lidé mnohdy ani nechtějí věřit.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24 s Tomášem Goláněm

„Zajišťovací příkazy jsou velmi zajímavé, protože jde o ultima ratio. To je poprava a firma končí. Všechno vám seberou, odejdou vám zaměstnanci, právníci, daňoví poradci a nemáte se jak bránit,“ prohlásil v Interview ČT24 Goláň a dodal, že ještě horší jsou kontroly.

„A v rámci kontrol a vůbec procesů správce daně by bylo nutné přijmout legislativu, kde by se jim jasně dala pravidla a hlavně lhůty. Poplatníci, ti mají lhůtu na všechno. Když za pět dnů nepodáte následné kontrolní hlášení, máte pokutu 30 tisíc a tak dále. Ale správci daně nemají žádné lhůty. Chtějí po nás, abychom všechno dělali v nějakém termínu, ale oni si to tam nechají ležet klidně rok, dva, a i když podáte námitku na nečinnost, řeknou, že udělali tyhle a tyhle úkony,“ popsal nový senátor, co se mu nelíbí a po jaké změně volá.

Kontroly v současnosti trvají podle jeho slov minimálně dva a maximálně tři roky. Jde přitom o období obrovské nejistoty pro kontrolovaný subjekt, které je srovnatelné se zajišťovacím příkazem. „A kontrola končí tím, že někdo rozhodne, že jste v podstatě porušil zákon a je vám doměřena daň. Následuje odvolání k odvolacímu finančnímu ředitelství, a pak teprve soudy,“ popisuje Goláň s tím, že jde mnohdy o běh na pět, šest let.

V celém procesu  zlínský senátor pochválil až správní soudy, protože podle jeho názoru rozhodují podle práva a mnohdy ve prospěch klientů. Má zato, že odvolací finanční ředitelství nefunguje, jak má. „Je to takový zbytečný stupeň, který nám oddaluje ochranu správních soudů,“ konstatoval.

Za klíčovou považuje proměnu struktury finanční správy v roce 2012. Tím se podle něj stala velmi lehce zneužitelnou, byla centralizována a původní odborníci z krajských finančních ředitelství byli propuštěni. „To znamenalo nabrat nové lidi, sice nezkušené, ale na druhou stranu loajální, protože dostali příležitost. Proto si myslím, že fungují, jak fungují,“ poznamenal.

Podle senátora případů vydání zajišťujících příkazů od roku 2013, kdy se změnilo obsazení na ministerstvu financí, výrazně přibylo. Sám Goláň byl do roku 2013 jako daňový poradce u 18 odvolání proti postupu finanční správy. Od zmíněného roku to bylo 226 kauz. Přitom zajišťovací příkazy nejsou často řádně odůvodněny. Jde o předstižné opatření, ale protože je zákonná úprava špatně formulovaná, dá se prostředek snadno zneužít. „Jsem přesvědčen, že to se také v poslední době dělo,“ dodává Goláň.

Goláň nahradil Čubu 

Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21) složil slib v úvodu středeční schůze horní parlamentní komory, čímž za zlínský obvod nahradil Františka Čubu (SPO). Goláň už pomohl vytvořit v Senátu nový Klub pro liberální demokracii - Senátor 21, v němž se spolu s ním sdružili čtyři senátoři za Zelené a Piráty.

Do horní komory se Goláň dostal v květnových doplňovacích volbách, když ve druhém kole porazil krajskou radní Michaelu Blahovou (KDU-ČSL). Senátorem bude pouze do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020. Goláň bude působit ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Bývalý předseda slušovického družstva Čuba se vzdal pozice senátora v únoru. Zdůvodnil to tlakem, kterému čelil kvůli své rok a půl trvající absenci v Senátu ze zdravotních důvodů. Jeho odchodem zanikl do té doby pětičlenný senátorský klub zemanovců a komunistů.

 

Stáhněte si Interview ČT24 s Tomášem Goláněm jako MP3 29.34 MB