Místo sester malíři, místo lůžek rozkopané oddělení. Léto omezuje provoz nemocnic

Letní měsíce jsou pro řadu nemocnic příležitostí k rekonstrukcím, v kombinaci s dovolenými pracujícího personálu vedou k omezenému režimu jejich fungování. Mnohé nemocnice tak zavírají ambulance i celá lůžková oddělení. Letošní léto se navíc víc než kdy dřív do prázdninového provozu promítá nedostatek zdravotnického personálu.

Video Události
video

Události: Opravy omezují letní provoz nemocnic

„Uzavírání je masivnější a je způsobeno také celoročním nedostatkem personálu,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Místo sester a lékařů malíři, dělníci a revizní pracovníci

Rekonstrukce oddělení se v nemocnicích plánují právě na léto, kdy jsou kvůli dovoleným prostory prázdnější. Například v kolínské se pustili do oprav chirurgie, pětadvacet lůžek museli ale přesunout na cévní oddělení. „Pro personál to přináší mnoho útrap a starostí, protože to oddělení musí přemístit na oddělení jiné, které je v tu chvíli nadměrně přetížené a potom po malířích přijít a začít uklízet,“ přibližuje ředitel Petr Chudomel.

Nemocniční oddělení v rekonstrukci
Zdroj: ČT24

Dobře ví, že pro personál, který v nemocnicích přes letní provoz pracuje, je situace ještě náročnější. „I když je jakoby méně pacientů, o to více je té péče akutní, tudíž se práce zahušťuje a je jednoznačně náročnější,“ říká.

Nutná je koordinace i mezi nemocnicemi

Mimo provoz se na měsíc ocitla také chirurgická jednotka intenzivní péče v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. O pacienty tohoto oddělení nyní pečují na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Personál je na to zvyklý a musíme to vždy skloubit i s jejich dovolenými,“ podotýká mluvčí Hana Kopalová.

A pokoje vyměnili i třeba pacienti ve Zlíně, kde malování, revize klimatizace a nedostatek zdravotnického personálu uzavřely na dva týdny část interní kliniky. „Koordinujeme to i s ostatními nemocnicemi, aby skutečně nedošlo k tomu, že se v kraji ve třech nemocnicích uzavřou například intenzivní lůžka,“ poukazuje na riziko náměstek Krajské nemocnice Tomáše Bati Jozef Macko.

Ministerstvo zdravotnictví apeluje na všechny nemocnice, aby o omezení provozu kromě pacientů a ostatních zdravotnických zařízení informovali také záchrannou službu. Závažné problémy se zatím v souvislosti s omezeným provozem nevyskytly. Běžný provoz nemocnic mohou pacienti očekávat zase až od září.