Senát zřejmě schválí rozšíření zahraničních misí. Armáda je chce posílit o desítky vojáků

Senátní výbor pro obranu doporučil schválit vládní plán na rozšíření zahraničních misí českých vojáků. Proti je KSČM, podmiňuje tím podporu chystané vládě ANO a ČSSD. Senát, kde mají komunisté jediného zástupce, pravděpodobně doporučení vyslyší na čtvrteční schůzi. Definitivní rozhodnutí ale bude na sněmovně. Její výbor pro obranu minulý týden žádné stanovisko k misím nepřijal.

Ministerstvo obrany plánuje do roku 2020 účast ve stejných misích jako dosud, příští rok přibude pouze letecká mise v Pobaltí. Výrazně by se ale zvýšil počet zapojených vojáků v Iráku, Afghánistánu a v Mali. Ještě letos by chtěla armáda do těchto zemí vyslat o 270 vojáků více. Posílené zahraniční operace by resort obrany stály 2,1 až 2,4 miliardy korun ročně.

Současný mandát umožňuje, aby se zahraničních misí zúčastnilo 806 českých vojáků. Podle návrhu by se jejich počet měl ještě letos zvýšit na 1081 a příští rok na 1191. V roce 2020 by v misích mohlo působit 1096 českých vojáků. Vedle Afghánistánu, Mali a Iráku působí čeští vojáci například na Golanech, Sinaji či v Kosovu. 

V Afghánistánu pomohou vojáci s výcvikem

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že v Afghánistánu se vojáci více zaměří na posílení bojových schopností afghánských jednotek a na jejich výcvik. Čeští vojáci by se měli nově vydat do provincie Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

V případě Iráku byla podle Opaty armáda požádána o vyslání chemiků. V Mali se má mandát zvýšit z 50 na 120 lidí. Česká armáda chce mít v zemi další jednotku, která by hlídala či doprovázela vojáky výcvikové mise Evropské unie. Instruktoři budou nově vyjíždět přímo k jednotkám a čeští vojáci by měli na starosti jejich bezpečnost. Do mise OSN, která také v Mali působí, by se mohl zapojit malý expertní tým. Tato jednotka by měla mít do 30 vojáků.

Proti rozšiřování vojenských misí se ale postavili komunisté, kteří tím podmiňují podporu menšinové vládě ANO a ČSSD. Předseda KSČM Vojtěch Filip je nyní v zahraničí, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se s ním chce sejít do konce týdne.

Video Události
video

Události: Podle KSČM je mise v Pobaltí namířena proti Rusku

ANO čeká, s jakými konkrétními požadavky komunisté přijdou. „Myslím, že se to trochu dramatizuje. O výhradách jsme věděli,“ řekl Babiš ve středu po jednání vlády. Místopředseda hnutí Richard Brabec požadavek nevnímá jako zásadní rozpor, protože některé mise končí, další jsou závislé pouze na rozhodnutí ČR. „Určitě jsme připraveni jednat. Naši předsedové si musí vyjasnit, jak byla ta výhrada míněna, proti jakým misím, v jakém rozsahu,“ uvedl Brabec.

Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (za ANO) bude záležet na Babišovi, jak to s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem „vykomunikuje“. „Nemůžeme ustoupit z toho, že bychom jakýmkoli způsobem redukovali naše zahraniční mise, je to závazek v rámci NATO, OSN i EU,“ uvedla. „Tady si prostě může nalhávat kdokoli cokoli, my musíme zůstat členy NATO,“ dodala.