Kauza hřebčína v Kladrubech jde po pěti letech k soudu. Obžalobě čelí pět firem a 17 lidí

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu kvůli zakázkám při rekonstrukci hřebčína v Kladrubech. K soudu jde pět firem a sedmnáct lidí, kteří údajně způsobili škodu dvanáct milionů korun. Rozsáhlá kauza se týká přípravy údajného dotačního podvodu, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pokusu o poškození finančních zájmů EU.

„Obvinění měli svým jednáním způsobit škodu v celkové výši 11 897 053 korun na již proplacených nákladech na obnovu a rekonstrukci Národního hřebčína,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Podle kriminalistů ale hrozily ztráty mnohem vyšší. „V rámci prvního zadávacího řízení na výběr dodavatele stavebních prací se pokusili způsobit škodu ve výši 238 599 995 korun a v rámci druhého zadávacího řízení škodu ve výši 242 590 297 korun,“ dodal státní zástupce.

V hřebčíně zasahoval na jaře roku 2013 tehdejší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Postupně bylo obviněno osmnáct lidí ze stavebních podniků a hřebčína a dále pět firem.

Národní hřebčín Kladruby a okolní krajina
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Podle dřívějších informací médií jsou mezi stíhanými manažeři z podniků Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav. Jeden ze stíhaných před podáním obžaloby zemřel, jeho trestní stíhání tak bylo zastaveno.

Právní kvalifikace není u všech obžalovaných stejná. Za pokus o poškození finančních zájmů Evropské unie hrozí pět až deset let vězení, stejně jako za přípravu dotačního podvodu. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky i za pletichy při zadání veřejné zakázky může soud obviněné poslat za mříže na dva až osm let. Porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže lze postihnout až pěti lety odnětí svobody.