Místo diamantu pouhé sklo. Národní muzeum poprvé zjišťuje, kolik bezcenných padělků má ve sbírce

3 minuty
Zatím se podařilo zkontrolovat asi 400 nejvzácnějších kamenů
Zdroj: ČT24

V Národním muzeu probíhá první rozsáhlá revize ve sbírce drahých kamenů. A už objevila řadu nesrovnalostí: třeba syntetický safír tam, kde měl být přírodní. Jinde zase bylo místo diamantu pouhé sklo. Přitom právě předměty v této sbírce byly desítky let považovány za ty nejcennější. Na falešný národní poklad upozornil server Hlídací pes.

„To je velká detektivka. My se snažíme dopátrat, jakým způsobem se k nám kameny dostaly, jak se s nimi zacházelo. Zjišťujeme, zda byl v minulosti spáchán zločin, nebo jestli to bylo zaměněno neodborností,“ vysvětluje ředitel muzea Michal Lukeš.

Minerály totiž není možné určovat jen podle toho, že se na ně člověk podívá pod lupou nebo v elektronovém mikroskopu: „Musíme zjistit jejich chemické složení, k čemuž slouží elektronová mikrosonda,“ dodává vedoucí mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea Jiří Sejkora.

Kamery ČT dostaly výjimku, do depozitáře, kde je přes pět tisíc drahých kamenů, se běžně nedá dostat. Místnost chrání trezorové dveře a otevřít ji smějí pouze dva lidé. Právě tady ale kontrola narazila na nesrovnalosti.

Místo třetího největšího diamantu je v lahvičce jenom sklo. Kašmírský safír pořízený v 70. letech minulého století za 200 tisíc Kčs, je zase vytvořený uměle. Pokud by to byl originál, měl by přitom hodnotu desítek milionů korun.

Muzeum bude prověřovat i staré hudební nástroje či drahé kovy

O sbírku se od 60. let staral Jiří Kouřimský, který už zemřel. V 90. letech ji převzala Petra Burdová, která v minulosti záměnu diamantu potvrdila – na kameru ČT se však vyjadřovat nechtěla. Další problémy odhalil poslední kurátor Lukáš Zahradníček. „Půlka rubínů jsou také syntetika. Zaráží mě, že se na to přichází až teď, v posledních letech,“ dodává Zahradníček.

Sbírka vzácných kamenů v Národním muzeu
Zdroj: ČT24

Zároveň se podivuje, že se na nesrovnalosti ve sbírkách tak dlouho nepřišlo. Vedení muzea se hájí tím, že trvalo dlouho zjistit, zda kameny nejsou uloženy jinde. Navíc sbírky byly donedávna na mnoha místech a podrobná kontrola prý byla téměř nemožná. „Tím, že se sbírky přestěhovaly do nových prostor v Horních Počernicích, tak postupně dochází k jejich vybalování,“ dodává ředitel Přírodovědeckého muzea v NM Ivo Macek.

Zatím se podařilo zkontrolovat asi čtyři stovky nejvzácnějších kamenů ze sbírky. Celková revize by měla být hotová do roku 2020. Národní muzeum ale plánuje prověřit i další sbírky – například pravost hudebních nástrojů, drahých kovů nebo obrazů. Zároveň chce vytvořit výstavu, která by se zaměřila na problematiku falzifikátů v tuzemských i světových muzeích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 16 mminutami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 6 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 7 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 9 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 13 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 14 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 16 hhodinami
Načítání...