V Krkonoších mizí mobilní signál. Místo hovoru běhají lidé kolem domu a hledají ho

3 minuty
Události v regionech: Horské obce a osady v Krkonoších mají špatné pokrytí signálem
Zdroj: ČT24

Horské obce a osady v Krkonoších mají ještě i dnes špatné pokrytí signálem mobilních telefonních operátorů. Obyvatelé hor proto sepsali petici za zlepšení poměrů. Nejde jen o komfort, ale občas o život. Špatné pokrytí nejvyšších českých hor mobilním signálem komplikuje práci i Horské službě a záchranářům. Operátoři nyní tvrdí, že se snaží situaci zlepšit.

Zatímco ve Špindlerově Mlýně nebo Peci pod Sněžkou se po zasněžených stráních prohánějí tisíce lyžařů, na Benecku nebo v Malé Úpě jich je přece jenom méně. A stejně tak je méně i mobilního signálu. Ve Špindlerově Mlýně ukáže telefon plný signál, v Malé Úpě může být telefonista rád za jeden nebo dva proužky.

Telefonování se pak mění v bojovou hru – nejprve je třeba najít v okolí domu místo, odkud volat lze. „Nejhorší je, že signál kolísá. Když si pracně najdete místo, ze kterého se dovoláte, a jdete tam po chvíli, tak už tam signál není,“ popsala Lenka Brožová z Malé Úpy. Domnívá se přitom, že se situace v průběhu let zhoršuje.

Slabý signál může mít i závažné následky. „Na začátku ledna se tu zranilo dítě, majitel boudy volal na různá čísla a třeba na 112 se nemohl dovolat,“ poukázal maloúpský starosta Karel Engliš. Jak přitom zdůraznil mluvčí královéhradecké krajské záchranné služby Ivo Novák, „bez spojení není zachraňování“.

Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Pavla Jirsy je právě v Malé Úpě vůbec nejhorší situace ze všech obcí. Změna operátora nepomůže – „slepá“ místa mají všichni. Na prosby z krkonošských obcí přitom léta nereagovali.

V případě, že dané místo dříve pokryto bylo a teď není, je právem každého účastníka domáhat se po operátorovi vyjednání nápravy, a to cestou reklamace.
Martin Drtina
mluvčí Českého telekomunikačního úřadu

Obyvatelé, které trápí slabý či vypadávající signál, nakonec sepsali petici. Podle starosty Engliše jde hlavně o to, aby byl signál tam, kde jsou chalupy a horské boudy. Je zřejmé, že petice nebude mít statisíce podpisů vzhledem k tomu, kolik lidí na horách žije. Od začátku roku ji podepsalo přes 400 lidí, což je ovšem více, než kolik má obyvatel Malá Úpa, nebo více než třetina lidí z Benecka. Podpořila ji i krkonošská Horská služba.

Snaha petičníků již určité ovoce přinesla. Lukáš Hrabal z T-Mobilu upozornil, že operátor opět zprovoznil vysílač v Horní Malé Úpě, který byl vypnutý od loňského listopadu „v rámci konsolidace sítí“. To by zároveň mělo prospět i lidem závislým na síti O2. „My sítě sdílíme se společností T-Mobile,“ upozornila jeho mluvčí Lucie Jungmannová.

Mluvčí Vodafonu Veronika Exnerová rovněž ujistila, že operátor chce posílit signál. „Hledáme rozumný technický kompromis mezi kvalitou signálu a rázem krajiny,“ dodala.

Krkonoše ovšem nejsou jediným místem, kde takový problém je. Jen na severovýchodě Čech se potýkají se slabým signálem lidé i záchranáři například v okolí Adršpašsko-teplických skal – dalšího místa, kde roční počet návštěvníků dosahuje i stovek tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 13 mminutami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 25 mminutami

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru se bouře dostaly na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 4 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 7 hhodinami
Načítání...