Senátoři se dohadují, zda do školek patří dvouleté děti. Budou citově zanedbané, tvrdí pedagog

Senátní školský výbor svolal veřejné slyšení kvůli problematice dvouletých dětí ve školkách. Podle novely, kterou parlament schválil v roce 2016, by měly mít od roku 2020 právo na místo ve školce. Někteří senátoři i iniciátoři petice v tom ale vidí problém a chtějí zákon změnit. Takto malé děti podle nich nepatří do školky, ale do náruče matky. Obhájci zákona upozorňují, že nejde o povinnost.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Petici proti umísťování dvouletých dětí do školek podepsalo 15 tisíc lidí. „Dvouleté děti nepatří do školky, ale do náruče mámy,“ uvedl jeden z jejích iniciátorů, vysokoškolský pedagog Marek Herman.

Blíží se podle něj nebezpečný trend Evropské unie dávat do institucí stále menší děti. „Myslíme si, že je to nezdravý proces a chtěli jsme mu zabránit. Věřím, že petice brzy skončí novelou zákona, která vrátí věci do původního stavu,“ dodal.

Video Studio ČT24
video

Senátoři jsou proti povinnosti školek brát dvouleté děti

Stejný názor zastává i další iniciátor petice – speciální pedagog Jiří Halda. „Nejsem si jistý, zda se nám vyplatí podporovat kariéristické ambice matek a potom platit velké prostředky na to, aby se o citově zanedbané děti někdo postaral,“ uvedl.

Ředitelka školky: Děti potřebují mámu

K petici se připojily i učitelky mateřských škol. Mateřská škola Stařec už se například stará o dvouleté děti tři roky. Podle tamní ředitelky Kateřiny Zlámalové ale chybí personální i finanční podpora od ministerstva a učitelky jsou vyčerpané.

„Děti hledají mámu, potřebují mámu, potřebují rodinné zázemí, a to školka opravdu zaručit nemůže,“ upozornila. Pokud rodina potřebuje, aby matka z existenčních důvodů nastoupila do práce, školka je podle Zlámalové schopná se o děti postarat. „Ale nemůže to být celoplošně,“ dodala.

Návrh na změnu zákona už ve sněmovně podala skupina poslanců z řad ODS. „Doufám, že je to na dobré cestě,“ podotkl senátor Jiří Růžička (nestraník za TOP 09 a STAN). Poslanci ale v předloze požadují i zrušení povinného posledního roku školky. Pokud by zákon kvůli tomu narazil, je senátní výbor podle Růžičky připravený podat novelu, která bude řešit jen dvouleté děti.

Náměstek ministra školství Václav Pícl ale s peticí nesouhlasí. Zvedá podle něj jen negativní vlnu emocí, které nejsou na místě. „Vychází z mylného předpokladu, že někdo nutí rodiče dvouletých dětí, aby je dávali do mateřských škol. Tak to opravdu není. Není to povinnost,“ řekl České televizi.

Valachová: Novela měla rodičům pomoci

Povinnost se týká školek. Mít do roku 2020 místo i pro dvouleté děti, je ale podle Pícla věc k debatě. „Není předpoklad, že by sto procent dvouletých dětí nastoupilo do předškolního vzdělávání,“ podotkl. Odmítl ovšem tvrzení o škodlivosti školky pro dvouleté děti. Studie Karlovy Univerzity podle něj nic takového neprokázala.

Podle bývalé ministryně a nynější poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové mělo zavedení povinnosti školek přijímat dvouleté děti mimo jiné pomoci rodičům vrátit se po rodičovské dovolené rychleji do práce.

Podle prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů Jiřího Horeckého to však mohou rodičům umožnit i jesle a dětské skupiny, které nabízí malým dětem individuálnější péči. Problém vidí spíš v tom, že v Česku stále nejsou obvyklé částečné úvazky. Zatímco v západoevropských státech pracuje na zkrácený úvazek zhruba třetina lidí, v České republice je to 6,5 procenta.