Průzkum pro ČT: Zemana by nyní volilo 43,5 procenta lidí. Druhý Drahoš oslovil 28,5 procenta voličů

Do prezidentských voleb už zbývají jen necelé čtyři týdny. Kdyby se konaly nyní, získal by podle průzkumu v prvním kole největší podporu stávající prezident Miloš Zeman. Šetření pro Českou televizi zpracovaly agentury Kantar TNS a Median. Zemanovi by podle volebního modelu dalo hlas 43 a půl procenta lidí. Druhý Jiří Drahoš by získal podporu od 28 a půl procenta voličů. 

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Mikhail Metzel

Pokud by Zeman získal hlas i od lidí, kteří jeho volbu zvažují, dosáhl by jeho volební potenciál na 48 procent hlasů. Drahošovi by potenciál přidal dalších 13 procentních bodů, celkem tedy 41,5 procenta hlasů.

Výzkum pro ČT před prezidentskými volbami 800.31 KB

Třetí by skončil Michal Horáček, kterého podporuje 11 a půl procenta oslovených respondentů. Spolu s hlasy voličů, kteří o něm uvažují, by nakonec mohl mít téměř 29 procent. Expremiér Mirek Topolánek má ve volebním modelu sedm procent hlasů, podle potenciálu bezmála patnáct.

Nejmenší podporu má Hannig

Pavel Fischer by dostal hlas pěti procent oslovených. Pokud by jej volili všichni lidé, kteří to zvažují, měl by 21 a půl procenta. Marek Hilšer si získal přízeň dvou procent voličů, v potenciálu téměř deseti. 

Vratislava Kulhánka by volilo půl druhého procenta lidí, potenciál má osm procent. Jiří Hynek by získal rovné procento a v případě hlasu od lidí, kteří jeho volbu zvažují, by mohl dosáhnout na pět a půl procenta. Žebříček s půlprocentní podporou a čtyřapůlprocentním maximálním ziskem uzavírá Petr Hannig.

Vyrovnaný duel Zeman – Drahoš

Pokud by proběhlo druhé kolo volby, byl by podle průzkumu nejtěsnější duel mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Pro každého z nich by spíše nebo určitě hlasovalo 45 procent oslovených.

Průzkum agentur MEDIAN a Kantar TNS proběhl od 9. do 14. prosince a zúčastnilo se ho 1504 respondentů. Statistická chyba se pohybuje od 0,5 do 3,5 procenta.