Praha - Koalice ODS, TOP 09 a LIDEM nepodpoří předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) na brífinku všech tří stran oznámila, že koalice má k dispozici 101 podpisů poslanců a bude chtít sestavit vládu s ní v čele. Němcová zároveň uvedla, že byl o všem telefonicky informován i prezident Miloš Zeman: „Jeho reakce byla, že to vnímá jako jasné stanovisko, že zde existuje 101 hlasů, ale že to nic nemění na tom, co už včera naznačoval, tedy že má nějaké své řešení.“ Zeman o několik desítek minut později pověřil sestavením vlády ekonoma a člena NERVu Jiřího Rusnoka. Podle úřadujícího šéfa ODS Martina Kuby se nyní otevírá diskuse, zda v České republice platí parlamentní demokracie: „Kdy důvěra vlády je postavena na důvěře parlamentu.“
Koalice má 101 podpisů pro svou vládu, předčasné volby nepodpoří
„Existuje-li na parlamentní půdě většina 101 hlasu, která hovoří pro zachování politické vlády a udržení Poslanecké sněmovny, v žádném případě zde není většina pro vypsání předčasných voleb a my je nebudeme podporovat,“ uvedla Němcová. Zeman podle ní nicméně uvítal, že koalice dala dohromady 101 hlasů, nikoliv pouze většinu sta hlasů. Mezi 101 podpisy je i nezařazený poslanec Michal Doktor.
Politická vláda je podle Němcové také jediná, která je schopná prosadit státní rozpočet na rok 2014. Upozornila, že úřednická vláda nezíská ve sněmovně důvěru, a je proto zřejmé, že by nezískala podporu ani při hlasování o státním rozpočtu: „V takovém případě by platilo pravidlo rozpočtového provizoria a samozřejmě i tato odpovědnost na prezidentovi leží, aby se v těchto souvislostech rozhodoval.“
Martin Kuba, úřadující předseda ODS: „Stále zde existuje parlamentní stojedničková většina. Pan prezident od nás tu zprávu dostal. Jsme přesvědčeni, že jiná vláda nemůže získat důvěru ani prosadit rozpočet. Riziko toho, že se země dostává do rozpočtového provizoria, je velmi vysoké.“
„S radostí vám oznamuji, že jsme se sjednotili a stojíme za paní Němcovou jako naší budoucí premiérkou,“ řekl na společném brífinku i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Poznamenal, že v každé společnosti existují psané a nepsané zákony, které když se poruší, tak společnost rozkládají: „To jest také, když oproti zásadám parlamentní demokracie, byť je to teoreticky možné, prezident jmenuje vládu, u které je jasné, že nemá většinu ve sněmovně. Je to povážlivý krok, který nás posunuje na hranu ohrožení státu.“
Kalousek: Funkci nepřevezme žádný odborník, ale kamarád pana prezidenta
Místopředseda TOP 09 a ministr financí v demisi Miroslav Kalousek poznamenal, že žádný odborník, který by byl hoden usednout do křesla předsedy vlády, by nemohl funkci premiéra přijmout, když ví, že není schopen získat důvěru sněmovny a tím pádem i prosadit rozpočet na rok 2014: „Takže tu funkci nepřevezme žádný odborník, převezme ji kamarád pana prezidenta. To musí být veliké kamarádství a veliká motivace.“
Politické řešení současné vládní krize podporuje a preferuje i nejmenší koaliční strana LIDEM. „Podepsali jsme podporu Miroslavě Němcové jako naší společné kandidátce na případnou premiérku další vlády,“ oznámila předsedkyně strany Karolína Peake. Nyní podle ní začíná vyjednávání o podmínkách spolupráce v této vládě. „V současné době moderního výkladu trestního práva nebudu říkat ani na mikrofon, ani v žádné jednací místnosti, že požadujeme jakékoliv pozice za naši podporu nově vznikající vládě,“ dodala s odkazem na probíhající vyšetřování postů pro bývalé poslance ODS.
Politické strany preferují předčasné volby
Proti úřednické vládě jsou i sociální demokraté, kteří požadují rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Nové volby chtějí i komunisté. „Prezidentův postoj ve věci jmenování vlády odborníků vnímáme v tuto chvíli sice jako legitimní, nicméně především pouze jako krátkodobé řešení. To nemůže nahradit jediné, skutečně adekvátní východisko, kterým je nová vláda, vzešlá z předčasných voleb v co nejbližším termínu,“ uvedl už dříve předseda strany Vojtěch Filip. Věci veřejné budou také podporovat rozpuštění sněmovny. Podporu vládě odborníků strana zváží.