Kolik kandidátů na Hrad je možné podpořit? Rychetský by kvůli nejasnostem změnil zákon

Volební zákon by se měl změnit tak, aby se zamezilo dvojímu výkladu v případě poslaneckých a senátorských podpisů pod kandidaturu uchazečů o Hrad. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda Ústavního soudu a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Vnitro totiž uznává i ty kandidátky, na nichž se objevily opakované podpisy senátorů. Odborníci to však zpochybňují.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

„Je to nepochybně chyba volebního zákona. My jsme ho kritizovali už při první volbě prezidenta a jasně jsme naznačili, že by se měl změnit. A on se změnil nedostatečně,“ poznamenal Rychetský. Kandidaturu zároveň dvěma uchazečům podle dostupných informací podepsalo pět senátorů. 

Podle Rychetského ke zpochybnění kandidátek zřejmě nedojde, v opačném případě by prý justice rozhodovala co nejrychleji. Zákon by podle něj potřeboval upravit tak, aby k podobným nejasnostem nedocházelo. 

„Zkušenosti se sbírají, ale zákonná úprava je samozřejmě má spíše předjímat, než reagovat na už vzniklé problémy,“ uvedl ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Ve prospěch kandidátů, u kterých vznikly pochybnosti, však podle něj svědčí dva argumenty.

„Zaprvé ministerstvo vnitra samo řeklo, že je to možné, takže jednali v dobré víře. Zadruhé máme článek 22 Listiny základních práv a svobod, který říká, že je třeba chránit volnou soutěž politických sil,“ řekl Gerloch. Podle něj je problém i v tom, že zákon v případě podpisů poslanců a senátorů – na rozdíl od podpisů z občanských petic – nijak neupravuje proceduru přezkoumávání.

„Zda se vyřadí jeden z poslanců nebo senátorů a tedy ta kandidátní listina, která by nesplňovala podmínku, nebo oba dva, kterým to podepsali současně. Nebo se dokonce vyřadí celá kandidátní listina, i když by jinak splňovala zákonné podmínky. To si myslím nemůže ministerstvo vnitra bez zákonné opory řešit a Nejvyšší správní soud také ne. Takže nemyslím, že by to Ústavní soud za této situace chtěl řešit, a podle mě by potvrdil, že postup byl ústavně konformní,“ míní Gerloch.

V ohrožení může být Topolánek i Hilšer

Pokud by byly podpisy zpochybněny, ohrožena by byla především kandidatura bývalého premiéra Mirka Topolánka, případně i lékaře a aktivisty Marka Hilšera. Pod Topolánkovou kandidaturou se objevují jména senátorů, kteří podpořili i Hilšera nebo bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera.

Pavel Rychetský se ale domnívá, že podpisy nakonec nikdo nezpochybní: „Já si myslím, že k tomu nedojde. Mně se zdá, že všichni kandidáti jsou slušní a že nikdo z nich si nebude chtít v předvolebním období poškodit renomé vyvoláním soudních sporů.“

Definitivní seznam lidí, kteří splnili podmínky a budou moci v lednových prezidentských volbách kandidovat, zveřejní ministerstvo vnitra v pátek 24. listopadu. Podle dosavadních informací by jich mělo být maximálně devět. Samotné prezidentské volby pak proběhnou 12. a 13. ledna. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, bude ještě druhé kolo o dva týdny později.