Hradílek ukončil protestní hladovku proti Zemanově kandidatuře

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil pod tlakem své rodiny hladovku, kterou držel na protest proti kandidatuře prezidenta Miloše Zemana na Hrad. Signatář Charty 77 a polistopadový ministr vnitra hladověl 17 dní. Nyní je v péči lékařů a začal postupně přijímat potravu. Hradílka od protestu odrazovaly ve veřejné výzvě stovky lidí včetně známých osobností z celé země.

Tomáš Hradílek
Zdroj: ČTK Autor: Peřina Luděk

Hradílkova rodina uvedla, že se rozhodla převzít odpovědnost za jeho život do svých rukou: „Nemůžeme přihlížet smrti vlastního otce. Činíme tak s vědomím, že jdeme naprosto proti jeho odhodlání a přání, ale věříme, že kdyby situace byla obráceně, zachoval by se stejně. Způsobem, jenž nehodláme nijak vysvětlovat, se nám podařilo přinutit ho, aby se svěřil do péče lékařů a začal postupně přijímat potravu.“

Podle Hradílkovy dcery Simony jej od protestní hladovky odrazovala rodina od počátku, způsob jeho protestu se od nikoho z nich nedočkal podpory. Jeho rozhodnutí se snažili zvrátit například výzvou, kterou podepsaly v několika dnech stovky lidí.

Autoři v ní uvádějí, že si váží Hradílkovy snahy chránit demokratické hodnoty a chápou jeho obavu o budoucnost, ale jeho oběť odmítají. Pod výzvou byl podepsán například politolog Pavel Šaradín či senátorka Jitka Seitlová (bez stranické příslušnosti).

„Ten náš tlak trval od počátku, nyní jsme ho vyhrotili. Byl opravdu odhodlaný vydržet do konce, ale nepočítal z naší strany, že ten tlak bude takový. Dnešní doba je taková, že není potřeba takových obětí,“ míní Simona Hradílková.

Hradílek: Zeman jako prezident mě hluboce zklamal

Hradílek začal hladovku držet 1. listopadu. V otevřeném dopise Miloši Zemanovi uvedl, že jej v roli prezidenta hluboce zklamal. Podle něj Zeman rezignoval na kultivování a humanizování společnosti, je zděšen i z jeho působení v oblasti zahraniční politiky a otevřeně jej žádá, aby zrušil svou kandidaturu na prezidenta. „Podle mne je tento prezident, který by pokračoval v druhém funkčním období, nebezpečím a neštěstím pro tuto zemi,“ prohlásil Hradílek.

S prezidentem Zemanem se dostal do konfrontace minulý týden během jeho návštěvy Olomouckého kraje. Na setkání s občany v Lipníku nad Bečvou mu ale prezident řekl, že není víc než 113 000 občanů, kteří se naopak pod jeho kandidaturu podepsali a proto bude kandidovat.