Experiment vědců a hasičů. Rizikový požár tlakových lahví vyřeší odstřelovač

Požáry objektů s tlakovými lahvemi uvnitř jsou noční můrou hasičů i záchranářů, jejich samovolný výbuch ohrožuje okolí do vzdálenosti desítek, někdy i přes 100 metrů. Hasiči spolu s vědci proto na vojenské střelnici v Jincích testovali metodu, kdy lahve z dálky prostřelí střelec.

Video Události: Střelec může snadno vyřešit požár s plynovými láhvemi
video

Události: Střelec může snadno vyřešit požár s tlakovými láhvemi

Několik dobře mířených výstřelů může hašení požáru výrazně zkrátit, stejně tak zvýšit bezpečnost zasahujících záchranářů i lidí v okolí. „Pokud tu lahev prostřelíte, tak během pěti minut máte celý problém vyřešený,“ přiblížil hlavní řešitel projektu z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Jan Hora.

Lahev, která v ohni vybuchla samovolně, odletěla 22 metrů daleko, někdy se ale její části mohou rozletět i 150 metrů. „Když to někoho zasáhne, má to v podstatě smrtelné účinky,“ uvedl pražský hasič Václav Kratochvíl.

Při průstřelu lahve z dálky umožní otvor po průchodu střely, aby náplň řízeně odcházela z nádoby relativně bezpečně. A zabrání tak roztržení lahve. „Máme opakovaně zjištěno, že v tuto chvíli už můžeme u dané lahve být a zcela jistě už nedojde k výbuchu,“ popisuje Václav Kratochvíl. Stejně tak není nutné vyklízet stovky metrů v okolí požáru.