Soud: Rodiče, kteří unesli syny z ústavu, je zanedbávali. Nařídil ústavní péči

Chlapcům, které jejich rodiče v pátek unesli ze strakonického dětského centa, nařídil soud ústavní výchovu na tři roky. Sourozenci zatím byli v dětském centru na základě předbězného opatření. Podle soudu je třeba, aby v ústavní péči zůstali, domnívá se totiž, že rodiče zanedbávali jejich výchovu. Verdikt zatím není pravomocný.

Rodiče, kteří – prozatím nepravomocně a beztak formálně, protože jsou s dětmi neznámo kde – o své syny dočasně přišli, sice u vynesení rozsudku nebyli, ale podle soudkyně Okresního soudu v Českém Krumlově Mileny Hrdličkové to rozhodování neovlivnilo.

Oba rodiče před soudem vypovídali při předchozím líčení v září. „Po výslechu opustili jednací místnost a nebyli schopni udržet své emoce,“ uvedla soudkyně.

Rodiče zanedbávali, rozhodl soud. Co to znamená, neupřesnil 

Soud nařídil desetiletému a čtyřletému chlapci ústavní výchovu, protože je rodiče zanedbávali, a ohrožovali tak jejich další tělesný a duševní vývoj. Co konkrétně tím myslí, však odmítla soudkyně upřesnit. „Co se týká odůvodnění, s ohledem na citlivé informace ve vztahu k nezletilým dětem není v jejich zájmu, aby byly další informace sdělovány,“ řekla.

Zatímco nepřítomnost rodičů na verdikt vliv podle Mileny Hrdličkové neměla, páteční únos chlapců ovlivnit rozhodování mohl. Upozornila, že tím rodiče nerespektovali předchozí předběžné opatření o umístění dětí do ústavu.

Policie po rodině pátrá, vydala evropský zatykač

Policie po obou chlapcích pátrá, zařadila je do své databáze Dítě v ohrožení. Mladší Leonard měl na sobě naposledy zelené tričko, tmavě modrou mikinu s kapucí značky Adidas, tepláky a na nohou boty s Batmanem. Vlasy má špinavě blond, velké výrazné oči a znatelné kruhy pod očima. Starší David měl naposledy oblečené žlutooranžové tričko s dlouhým rukávem, vpředu s anglickým nápisem a tmavě modré tepláky. Má střiženou ofinu v půli čela. Rodiče odjeli s dětmi vozem Chrysler Voyager zelené barvy s poznávací značkou BA477HU. Policie žádá, aby lidé jakékoliv informace o hledaných volali na linku 158. 

Rodiče se během povolené návštěvy ocitli s dětmi o samotě. „Rozdělili si úkoly, každý popadl jedno dítě, ještě on (otec) nějak zablokoval dveře, aby za nimi nemohly sociální pracovnice vyběhnout. Mají to stoprocentně naplánované, dobře vědí, kam jedou. Mají někde připravený byt, dům nebo kamarády. Nebyla to žádná emotivní nárazovka, že to dítě vidím, tak si ho odvezu,“ popsal policejní mluvčí páteční událost.

Rodiče Anita Lackó a Bronislav Sloboda pocházejí ze Slovenska a podnikali v Rakousku, kde prodávali oblečení. Poslední dobou bydleli v Jihočeském kraji. Po pátečním únosu zahlédli svědci rodiče i děti v německém Freyungu. Česká policie vydala na rodiče, kteří jsou se svými dětmi, evropský zatykač.