Jak vybrat lístek poslepu? Nevidomí voliči čelí mnoha překážkám

2 minuty
Události: Jak volí nevidomí občané?
Zdroj: ČT24

Mají právo a chtějí volit, jenže nedokážou v obálce najít vybraný lístek. Mají své favority, ale nejsou schopni je sami zakroužkovat. Nevidomí lidé čelí během voleb několika překážkám. K urnám jich v pátek a sobotu přesto může podle odhadů přijít až 60 tisíc.

Eva Odehnalová, která žije v Praze na Černém mostě, je nevidomá od dětství. K volbám chodí pravidelně a hodlá volit také v blížících se parlamentních volbách. Koho svým hlasem podpoří, už ví přesně, jenže najít v obálce lístek strany, s níž sympatizuje, je pro ni problém.

V Braillově písmu lístky nejsou

Volební lístky se v Braillově slepeckém písmu netisknou, protože zákon to neumožňuje. Nevidomý člověk sice může lístky naskenovat a speciální počítačová aplikace mu text přečte, ale další zádrhel nastane při výběru kandidátů pro kroužkování preferenčních hlasů.

„To je právě problém, protože k tomu potřebuji vidící oko,“ říká ke kroužkování kandidátů Eva Odehnalová. Nevidomí lidé se musí spolehnout na své příbuzné nebo známé. Ve volební místnosti jim s výběrem nebo úpravou lístku nikdo z komise pomoci nesmí.

Nevidomí a občané, kteří mají zdravotní problémy, mohou volit doma. O takovou možnost je potřeba požádat okrskovou komisi nebo příslušný městský úřad. „Volební komise vyšle své dva zástupce s přenosnou urnou s hlasovacími lístky a úředními obálkami, tak aby volič mohl standardně odvolit,“ popisuje mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Někteří nevidomí spoluobčané však mají z této možnosti obavy, například žijí sami a bojí se do bytu pustit cizí lidi. Proto dávají přednost volbě přímo ve volebních místnostech. Ty se však často nacházejí mimo známé trasy nevidomého voliče, pro kterého tudíž vůbec není snadné správnou budovu, například školu nebo kulturní centrum, najít.

„Mně by třeba vyhovovalo, kdybych mohla volit na úřadu městské části. Protože tam tu cestu znám, orientace by byla jednodušší a nebyla bych na nikom tolik závislá,“ komentuje to Eva Odehnalová.

Elektronické hlasování

Řešením většiny problémů, se kterými se nevidomí voliči potýkají, by mohlo být elektronické hlasování. „Snažíme se úřady přesvědčit o tom, že pokud opravdu myslí vážně to, že nevidomí budou tajně volit, tak musí přistoupit k elektronizaci voleb,“ říká Rudolf Volejník, viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Možnost elektronického hlasování by přivítala i Eva Odehnalová. Zatím se však při volbách musí spolehnout na své přátele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 2 mminutami

ŽivěSenát se sešel ke zpřísnění azylových pravidel

Horní komora má na programu středečního jednání zpřísnění azylových a migračních pravidel. Posoudit má také navrhovaný povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika a omezení prodeje a používání zábavní pyrotechniky. Schůze horní komory by mohla pokračovat i ve čtvrtek.
před 3 mminutami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás.
před 5 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 3 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 14 hhodinami
Načítání...