Kontrola veřejných financí ve sněmovně narazila. Nový zákon nebude

Sněmovna nepřehlasovala senátní veto zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Předloha tak platit nebude a svou legislativní pouť skončila. Návrh měl podle vlády zjednodušit a harmonizovat systém kontrol ve veřejné správě. Senát ho ale v srpnu drtivou většinou odmítl. Vadilo mu, že by zákon v praxi naopak znamenal jen více byrokracie, nikoli efektivnější kontrolu.

Proti senátnímu vetu hlasovalo pouze 52 poslanců, zapotřebí jich přitom bylo 101. Zástupce senátorů Miloš Vystrčil (ODS), který přišel veto zdůvodnit, kritikou nešetřil. Zákon je podle něj neúplný, obsahuje rozpory i faktické nedostatky.

„Narostla byrokracie, narostly duplicity, systém se stává složitější a přibyly další instituce, které dosud v zákoně o kontrole veřejných financí nebyly,“ prohlásil. Argumentoval také tím, že není možné, aby dotčené instituce začaly fungovat od navrženého data účinnosti, tedy od 1. ledna příštího roku.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ale výhrady Senátu odmítl. Jde podle něj o kvalitní návrh, který by zlepšil podmínky pro řízení a kontroly ve veřejné správě. Poznamenal také, že v posledních deseti letech už bylo osm neúspěšných pokusů, jak dosavadní zákon změnit.

V současném zákoně chybí osobní odpovědnost

Návrh zákona se týkal všech organizací, které jsou správci kapitol státního rozpočtu. Šlo o ministerstva a další státní úřady. Dále se týkal státních fondů, měst a jejich obvodů, krajů, zdravotních pojišťoven, Správy železniční dopravní cesty, příspěvkových organizací zřízených krajem nebo městem a ministerských školských zařízení.

Předloha měla nahradit dosud platný zákon o finanční kontrole, který ale podle ministerstva už v některých ohledech nevyhovuje. Není v něm například stanovena osobní odpovědnost. Nový zákon měl naproti tomu zavést to, že rozhodovací proces u veřejných výdajů bude zpětně dohledatelný. Ten, kdo o výdaji skutečně rozhoduje, ponese za jeho schválení také odpovědnost.

Na ministerstvech i na úrovni kabinetu podle nového zákona měly vzniknout výbory pro audit, navíc se měla zvýšit zodpovědnost úředníků. Podle senátorů ale zákon neruší žádnou duplicitu kontrol. Vadilo jim také, že má 30 paragrafů, zatímco nynější zákon má paragrafů jen devět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Naše strany nám naslouchají, shodli se mladí politici

Zástupci mladé generace politiků se v Devadesátce ČT24 shodli, že jim starší kolegové z jejich stran naslouchají a že odraz vzájemné debaty vidí i v některých veřejných vyjádřeních stranických kolegů. Představitelé Mladé ODS, Mladých lidovců, Mladého ANO a Mladého Pirátstva se v pořadu vyjadřovali také k inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a k možným dopadům jeho politiky.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 13 hhodinami

Vyměnit řidičský průkaz si letos bude muset více než půl milionu lidí

Více než 666 tisícům lidí letos skončí platnost řidičského průkazu, je to asi o 230 tisíc více než v loňském roce. Pokud chtějí řidiči jezdit dále, musejí si doklad vyměnit, a to buď osobně na úřadu, nebo on-line prostřednictvím Portálu dopravy, kam se stačí přihlásit například přes bankovní identitu. Průkaz je však i tak potřeba si vyzvednout osobně na úřadě, což by se ale od července mělo změnit. Ministerstvo dopravy totiž nabídne doručování dokladů do výdejních míst nebo výdejních boxů.
před 14 hhodinami

Před 95 lety začal semafor řídit českou dopravu

Před 95 lety začal dopravu na Václavském náměstí v Praze hlídat první automatický semafor, řidiči si tak museli zvykat na nová pravidla silničního provozu. Do té doby byla doprava řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory. Už od počátku řidiči automatické semafory kritizovali – ať už kvůli tomu, že nestihnou projet, nebo že zbytečně stojí. Nyní funguje většina semaforů v takzvaném dynamickém režimu. Do budoucna by semafory mohly být ještě chytřejší, a to díky zapojení umělé inteligence.
před 21 hhodinami

Sněmovna přerušila druhé kolo debaty o zákonu o digitální ekonomice

Sněmovna v úterý přerušila druhé čtení vládního návrhu zákona o digitální ekonomice. Návrh čelil kritice ze strany opozičního hnutí ANO, jeho předseda Andrej Babiš řekl, že jde o pokus o omezení slova. Sněmovna nedokončila ani schvalování přísnějších pravidel pro financování volebních kampaní. ANO a SPD by chtěla ze zákona odstranit ustanovení o sankci až dvou milionů korun za zveřejnění nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

Exkluzivní rozhovor s učitelkou z Rudolfova. Postavila se žákovi, který se snažil střílet

Možné tragédii na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se v pondělí třináctiletý žák pokusil vystřelit na učitelku ve třídě, zabránila pohotová reakce pedagožky, která podle svých slov „zachovala chladnou hlavu“. Policisté oceňují postup školy, kdy byli učitelé proškoleni a věděli, jak v takové situaci reagovat a postupovat. Zájem o podobná školení a nácvik krizových událostí mezi školami roste.
včera v 19:44

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
včeraAktualizovánovčera v 15:51
Načítání...